Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Pacjenci chorzy na przerzutowego raka jelita grubego walczą o dostęp do skutecznej terapii

Źródło: AK/Mat.prasowy
Autor: Alicja Kostecka |Data: 11.02.2019
 
 
Organizacje Polskie Towarzystwo Stomijne POL-ILKO, Fundacja EuropaColon Polska oraz Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych, działając w imieniu osób chorych na przerzutowego raka jelita grubego, złożyły petycję o dostęp do leczenia w III i IV linii terapii. Jest to 12. pismo skierowane w tej sprawie do decydentów.
Petycja jest adresowana do premiera Mateusza Morawieckiego, ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, pełnomocnika rządu do spraw równego traktowania Adama Lipińskiego, prezesa NFZ Andrzej Jacyny oraz posłów i senatorów Parlamentu RP.

Pomimo wysiłków podejmowanych od niemal dwóch lat Ministerstwo Zdrowia nadal pozostawia bez odpowiedzi organizacje pacjenckie i wszystkich chorych. Polska nadal niczego nie oferuje swoim obywatelom z przerzutowym rakiem jelita grubego, którzy zakończyli leczenie w II linii, a nie mają cechy genetycznej, która umożliwiałaby leczenie celowane molekularnie. Chodzi o grupę ok. 1000 osób. A z rakiem jelita grubego można dzisiaj żyć długo, przy dobrze prowadzonym leczeniu sekwencyjnym może stać się chorobą przewlekłą.

Organizacje pacjenckie podnoszą, że dzięki ich rozmowom producent obniżył proponowaną w Polsce cenę leku do poziomu znacznie niższego niż najniższy w Europie. Liczba krajów zapewniających swoim obywatelom dostęp do kolejnych linii leczenia rośnie z miesiąca na miesiąc. A nie są to wygórowane oczekiwania tylko standard leczenia refundowanego już w 23 krajach Europy, w tym w takich jak Czechy i Słowacja. Ważne jest również to, że chorzy to najczęściej osoby sprawne i aktywne, których życie jest prawie normalne. Pracują, wychowują dzieci i wnuki, działają społecznie. W niczym nie przypominają obiegowej opinii o chorych żyjących z zaawansowaną chorobą nowotworową. Nie poddają się, walczą, chcą cieszyć się życiem i mieć warunki leczenia takie, jak inni pacjenci w Europie.

Bezwzględna choroba zbiera żniwo - zachorowania na raka jelita grubego stanowią w polskiej populacji drugą najliczniejszą po raku płuca grupę zachorowań na nowotwory oraz drugą przyczynę zgonów z powodów onkologicznych. Liczba nowych rozpoznań raka jelita grubego w naszym kraju wynosi około 19 tysięcy, a każdego dnia 33 osoby w Polsce umierają z powodu tego nowotworu. Należymy do krajów o najwyższej liczbie zachorowań w całej Europie, przy czym wskaźnik przeżyć 5-letnich jest niższy o ponad 10% od średniej europejskiej. 63% polskich pacjentów umiera rocznie podczas, gdy w innych krajach wartość ta oscyluje w granicach 40%. Pozostajemy w tyle za innymi europejskimi państwami, choć metody leczenia tej choroby na przestrzeni lat uległy znacznej poprawie.

Wyniki leczenia w Polsce są nadal gorsze od wyników w takich krajach, jak m.in. Turcja, Czechy, Łotwa, Litwa czy Estonia. - Chcemy się leczyć, a nie umierać, pragniemy mieć dostęp do III i IV linii leczenia. Jeszcze nie jest za późno dla tych, którzy żyją. Nasz los jest w państwa rękach, liczymy na zrozumienie, wsparcie, pomoc i dobre decyzje - mówi Dorota Kaniewska, wiceprzewodnicząca organizacji POL-ILKO, która sama niedawno zakończyła leczenie II linii.

Kto chce może podpisać petycję online: www.petycjeonline.com/petycja_w_sprawie_pilnego_dostpu_do_iii_i_iv_linii_leczenia_dla_pacjentow_z_przerzutowym_rakiem_jelita_grubego?a=2
 
Patronat naukowy portalu:
prof. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe