Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Pacjenci z chorobami zapalnymi jelit leczeni infliksymabem a szczepionki przeciw COVID-19

Udostępnij:
Niewiele wiadomo jaka jest skuteczność szczepionek przeciwko COVID-19 u pacjentów w trakcie leczenia biologicznego. W badaniu CLARITY IBD oceniono odpowiedź immunologiczną u pacjentów z chorobami zapalnymi jelit leczonych infliksymabem lub wedolizumabem na szczepionki przeciwko COVID-19 wyprodukowane przez koncerny Pfizer (BNT162b2) i AstraZeneca (ChAdOx1).
W sumie do badania zrekrutowano 865 pacjentów leczonych infliksymabem i 428 leczonych wedolizumabem. Osoby leczone infliksymabem po pierwszej dawce szczepionki wykazywały mniejsze stężenie przeciwciał anty-SARS-CoV-2 w porównaniu z leczonymi wedolizumabem, niezależnie od tego czy otrzymały preparat Pfizera lub AstraZeneki. Czynnikami ryzyka mniejszego stężenie przeciwciał anty-SARS-CoV-2 po szczepieniu było nie tylko leczenie infliksymabem, ale również wiek powyżej 60 lat, stosowanie leków immunomodulujących, choroba Crohna oraz palenie papierosów. Po drugiej dawce szczepionki produkowanej przez Pfizera oraz u osób z wcześniejszą infekcją SARS-CoV-2 odnotowano porównywalne stężenie przeciwciał niezależnie od stosowanego leczenia biologicznego.

Pacjenci z chorobami zapalnymi jelit leczeni infliksymabem gorzej odpowiadają na pierwszą dawkę szczepionki przeciwko COVID-19 produkowaną przez koncerny Pfizer lub AstraZeneca w porównaniu z tymi leczonymi wedolizumabem. Wydaje się, że druga dawka preparatu Pfizera indukuje u tych pacjentów wystarczający poziom odporności przeciwko SARS-CoV-2.

Opracował: lek. med. Mikołaj Kamiński
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.