Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Pacjenci z chorobami zapalnymi jelit - nierozpoznana depresja częstym zjawiskiem
Źródło: DM/https://academic.oup.com/ibdjournal/advance-article-abstract/doi/10.1093/ibd/izz045/5388163?redirectedFrom=fulltext
Autor: Alicja Kostecka |Data: 25.03.2019
 
 
Dane literaturowe wskazują, że wśród pacjentów z chorobami zapalnymi jelit częściej występują depresja (nawet około 26%) oraz zaburzenia lękowe (około 21%).
Przebieg choroby jest uzależniony od wielu czynników, w tym od wymienionych zaburzeń psychicznych - wykazano, że aktywność choroby jest istotnie związana z depresją i/lub zaburzeniami lękowymi. Z powyższych względów oczywistym wydaje się przeprowadzanie oceny psychiatrycznej pacjentów z LCD lub CU, w praktyce nie zawsze jest to respektowane i część pacjentów pozostaje niezdiagnozowanych. Na ile powszechne jest to zjawisko zbadali kanadyjscy naukowcy, którzy swoim odkryciem podzielili się na łamach The Journal of Inflammatory Bowel Diseases.

Dokonano analizy danych z wizyt rekrutacyjnych w badaniu kohortowym dotyczącym współwystępowania chorób psychicznych w chorobach o podłożu immunologicznym, w tym IBD. Każdy uczestnik został poddany kompleksowej ocenie psychiatrycznej (posługując się algorytmem SCID, z ang. Structured Clinical Interview for DSM-IV-TR Axis I Disorders) w celu identyfikacji pacjentów z depresją i/lub zaburzeniami lękowymi.

Spośród 242 uczestników badania aż u 97 (40,1%) zdiagnozowano depresję, a u 74 (30,6%) zaburzenia lękowe; niestety, aż około jedna trzecia pacjentów z depresją i dwie trzecie z zaburzeniami lękowymi była wcześniej niezdiagnozowana i nieleczona. Mężczyźni okazali się bardziej podatni na przeoczenie rozpoznania depresji (OR 3,36).

Mimo iż obecnie Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne zaleca stosowanie kryteriów SCID V nie wyklucza to tendencji wykazanej w powyższym badaniu. Czekamy na więcej prac na większych grupach pacjentów, które - miejmy nadzieję - doprowadzą w przyszłości do powszechnego stosowania oceny psychiatrycznej.
 
Patronat naukowy portalu:
prof. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe