Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Podanie podskórne wedolizumabu a terapia podtrzymująca w chorobie Leśniowskiego-Crohna

Źródło: Medscape
Redaktor: Iwona Konarska |Data: 12.09.2021
 
 
Podanie podskórne wedolizumabu wydaje się skuteczną i bezpieczną terapią podtrzymującą dla niektórych pacjentów z umiarkowaną lub ciężką chorobą Leśniowskiego-Crohna (CD).
Wyniki badania VISIBLE 2 potwierdzają skuteczność i bezpieczeństwo podskórnej terapii podtrzymującej wedolizumabem u pacjentów z chorobą Leśniowskiego-Crohna, u których uzyskano odpowiedź kliniczną na dożylną terapię indukcyjną wedolizumabem.

Wedolizumab to pierwszy lek biologiczny działający selektywnie na jelita, stosowany jest w terapii nieswoistych zapaleń jelit. W leczeniu podtrzymującym możliwe jest podanie dożylne i podskórne, co jest ważne, gdy weźmie się pod uwagę różne potrzeby, preferencje i styl życia pacjentów.

Do 3,5-letniego badania z podwójnie ślepą próbą, prowadzonego w 169 ośrodkach w 30 krajach włączono ponad 600 dorosłych, którzy mieli aktywną postać CD o nasileniu od umiarkowanego do ciężkiego przez co najmniej trzy miesiące. U uczestników stwierdzono również niewystarczającą odpowiedź lub nietolerancję na kortykosteroidy, immunomodulatory i/lub terapie z zastosowaniem czynnika martwicy nowotworu (TNF).

Jak doniesiono w „Journal of Crohn's and Colitis”, w 52. tygodniu u 48 proc. pacjentów otrzymujących wedolizumab podskórnie stwierdzono remisję, w porównaniu z 34 proc. pacjentów przyjmujących placebo (p = 0,008).
Jednak zwiększony wskaźnik odpowiedzi klinicznej na lek – 100-punktową lub większą poprawę w zakresie indeksu aktywności choroby Leśniowskiego-Crohna (CDAI) – osiągnęło 52 proc. pacjentów w grupie leczonej w porównaniu z 45 proc. osób otrzymujących placebo, co jest nieistotną różnicą (p = 0,167). Również w 52. tygodniu 45 proc. pacjentów przyjmujących wedolizumab i 18 proc. w grupie placebo miało remisję kliniczną bez stosowania kortykosteroidów, a 49 proc. pacjentów nieleczonych wcześniej anty-TNF otrzymujących wedolizumab podskórnie i 43 proc. otrzymujących placebo było w remisji klinicznej.

Wedolizumab s.c. był dobrze tolerowany i bezpieczny, z wyjątkiem reakcji w miejscu wstrzyknięcia u ośmiu (3 proc.) uczestników. Chociaż badanie nie oceniało wyników endoskopowych, osiągnęło swój pierwotny punkt końcowy remisji klinicznej i większość drugorzędowych punktów końcowych, co ważne, w tym remisję kliniczną bez stosowania steroidów, gdzie zaobserwowano znaczącą różnicę liczbową – 27,1 proc. na korzyść wedolizumabu s.c. Badacze stwierdzili, że podskórnie podawany wedolizumab jest niezwykle istotną terapią, ponieważ w ten sposób oferuje się nową metodę tym pacjentom, którzy wolą kontrolować, gdzie i kiedy otrzymują leczenie.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe