Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Prebiotyki w leczeniu zespołu jelita drażliwego
Źródło: www.gastrojournal.org/article/S0016-5085(19)34649-9/fulltext
Autor: Alicja Kostecka |Data: 09.04.2019
 
 
Prebiotyki to substancje lub preparaty, których celem jest wspomaganie homeostazy prawidłowej mikrobioty jelitowej.
Zespół jelita drażliwego oraz inne czynnościowe zaburzenia funkcji jelit są dla pacjentów uciążliwe, brakuje jednak "uniwersalnego" leku, który skutecznie łagodziłby przykre objawy. Część publikacji naukowych sugeruje, że powyższe zaburzenia mają związek z mikrobiotą jelitową, w związku z czym są podejmowane próby opracowania terapii ukierunkowanej na jej modyfikowanie. Naukowcy z Wielkiej Brytanii dokonali metaanalizy oceniającej skuteczność prebiotyków w leczeniu czynnościowych zaburzeń jelit. Wyniki ich pracy ukazały się na łamach prestiżowego The Journal of Clinical Nutrition.

Do metaanalizy włączono 11 randomizowanych badań klinicznych obejmujących w sumie 729 pacjentów. Okazało się, że podawanie prebiotyków w porównaniu z placebo w równym stopniu doprowadzało do ustąpienia dolegliwości (52/97, 54% versus 59/94, 63%; p=0,67). Podobnie nie stwierdzono różnic w łagodzeniu bólu brzucha, wzdęć i poprawy jakości życia między prebiotykami a placebo. Prebiotyki w dawkach ≤6g/d prowadziły jednak do spadku nasilenia wzdęć; podobny efekt uzyskano przy stosowaniu prebiotyków fruktanowych nie-inulinowych. Wykazano także, że stymulowały one wzrost bifidobakterii.

Zwłaszcza ostatnia z zależności może okazać się ciekawym tropem w opracowaniu terapii łagodzącej objawy czynnościowych zaburzeń jelit. Kanadyjscy naukowcy na łamach Gastroenterology przedstawili metaanalizę oceniającą związek mikrobioty z zespołem jelita drażliwego. Wykazali oni, że u osób z rozpoznanym IBS częściej występują Enterobacteriaceae, rodzina Lactobacillaceae i rodzaj Bacteroides, podczas gdy Clostridiales, Faecalibacterium i wspomniany wcześniej Bifidobacterium występowały istotnie rzadziej; ponadto mikrobiota jelitowa osób z zespołem jelita drażliwego charakteryzuje się zmniejszoną różnorodnością.

Istnieje korelacja, ale wciąż nie ma odpowiedzi na pytanie czy to mikrobiota wywołuje zespół jelita drażliwego czy jest tylko ekspozyturą procesu o niejasnym dla nas mechanizmie? Odpowiedź na to pytanie powinna pomóc w rozwikłaniu tej zagadkowej choroby.
 
Patronat naukowy portalu:
prof. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe