Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Probiotyk może pomóc w leczeniu kolki u niemowląt

Źródło: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/apt.15561
Autor: Alicja Kostecka |Data: 04.12.2019
 
 
Tagi: kolka
Kolka niemowlęca jest bardzo częstym zaburzeniem żołądkowo-jelitowym, dotykającym do 25% niemowląt w pierwszych 3 miesiącach życia, i chociaż jest to stan łagodny, jest źródłem poważnego niepokoju dla niemowląt i ich rodzin.
Probiotyki lub tzw. dobre bakterie są stosowane w leczeniu kolki niemowląt z różnym powodzeniem. W nowym badaniu opublikowanym w czasopiśmie Alimentary Pharmacology & Therapeutics badacze wykazali, że krople zawierające konkretny szczep probiotyczny (Bifidobacterium animalis subsp. Lactis BB-12) skróciły czas codziennego płaczu o ponad połowę u 80% z 40 niemowlęta, które otrzymywały probiotyk raz dziennie przez 28 dni oraz miały dobroczynny wpływ na czas snu oraz częstotliwość i konsystencję stolca.

Efekt zaobserwowany w badaniu był związany z pozytywną modulacją mikrobiomu jelitowego oraz ze zwiększoną bakteryjną produkcją maślanu, krótkołańcuchowego kwasu tłuszczowego, który jest w stanie pozytywnie regulować jelita, odczuwanie bólu, oś jelito-mózg i zapalenia.
 
Patronat naukowy portalu:
prof. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe