Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Archiwum

Prof. Barbara Skrzydło-Radomańska: Ocena i leczenie przewlekłej biegunki

Redaktor: Iwona Konarska |Data: 18.05.2021
 
 
Prof. Barbara Skrzydło-Radomańska w dłuższym fragmencie wykładu skupiła się na rzadziej omawianych przyczynach przewlekłej biegunki. Jest to SIBO (rozrost bakteryjny w jelicie cienkim) i IBS (zespół jelita nadwrażliwego).
Omówiona została diagnostyka różnicowa i postępowanie terapeutyczne.

Prof. Barbara Skrzydło - Radomańska z Katedry i Kliniki Gastroenterologii UM w Lublinie przypomina, że przewlekła biegunka może mieć związek z nieswoistymi chorobami zapalnymi jelit, przewlekłym zapaleniem trzustki, celiakią, nietolerancją i alergią pokarmową, encefalopatią wątrobową, chorobami metabolicznymi (cukrzyca) i endokrynologicznymi (hypertyreoza). Do rzadszych przyczyn, poza SIBO i IBS, należy choroba uchyłkowa (NOChU) i inne schorzenia np. mikroskopowe zapalenie jelita grubego.

Objawy charakterystyczne, które pojawiają się w wywiadzie to: wzdęcia, gazy, ból brzucha, osłabienie, zaburzenia oddawania stolca.

Prof. Skrzydło-Radomańska omawia ostatnie (2018 rok) rekomendacje diagnostyczno-terapeutyczne w zespole jelita nadwrażliwego. Zespół ten rozpoznaje się zgodnie z Kryteriami Rzymskimi IV. Koniecznym warunkiem diagnostycznym jest nawracający ból w jamie brzusznej i dwa spośród wymienionych problemów: związanych z wypróżnieniem, związanych ze zmianą częstości wypróżnienia, związanych ze zmianą wyglądu stolca. O przewlekłości mówimy po sześciu miesiącach.

Rekomenduje się rozpoznanie właśnie na podstawie objawów klinicznych zgodnych z Kryteriami Rzymskimi IV, gdyż nie ma potwierdzonych testów diagnostycznych.


Zapraszamy do obejrzenia całego wykładu, który został wygłoszony w trakcie tegorocznego Kongresu Top Medical Trends 2021 (organizator: wydawnictwo Termedia):

 
Patronat naukowy portalu:
prof. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe