GASTROENTEROLOGIA
Choroby jelita cienkiego i grubego – w tym IBS
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Prof. Grażyna Rydzewska: Robimy kroki do przodu, ale zbyt małe

Udostępnij:
Wydłużenie leczenia biologicznego IBD w programach lekowych to sukces, ale stawia on nas nadal w ogonie Europy, która leczy jeszcze dłużej, nawet do utraty odpowiedzi. Pojawiły się też nowe leki, alternatywa dla TNF którymi zachłysnął się świat, które u nas nie są refundowane – mówi prof. Grażyna Rydzewska, prezes Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii.
- Musimy myśleć o nowych lekach. Idziemy do przodu są, ale zbyt wolno. Trudno jest pewne rzeczy przewalczyć, bo pacjenci gastroenterologiczni nie są tak silną grupą jak chorzy kardiologicznie – mówi prof. Grażyna Rydzewska, wicedyrektor szpitala klinicznego MSWiA w Warszawie. – Tymczasem nieoptymalne leczenie kosztuje więcej.

Po wprowadzeniu sieci szpitali, gastroenterologia może zniknąć ze szpitali o niższym poziomie referencyjności, bo nie będzie obowiązkowa. Nieprzemyślane jest również włączenie diagnostyki i leczenia nowotworów przewodu pokarmowego do onkologii. Tymczasem to podstawowa patologia.

Wywiad poniżej:

TMT - wywiad - Grażyna Rydzewska from Termedia Videos on Vimeo.

 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.