GASTROENTEROLOGIA
Choroby jelita cienkiego i grubego – w tym IBS
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Prof. Jarosław Reguła: co nas czeka w gastroenterologii?

Źródło: MK/JR
Autor: Marta Koblańska |Data: 08.02.2017
 
 
Resort zdrowia przesyła sygnał, że uwzględni uwagi specjalistów dotyczące sieci szpitali. Mapy zdrowotne w gastroenterologii są jeszcze niedoskonałe, ale pomocne. Korzystnie zapowiadają się zmiany w programach lekowych w gastroenterologii.
Gastroenterologia wstrzymała oddech, kiedy resort zdrowia zapowiedział stworzenie sieci szpitali. Z projektu wynikało bowiem, że oddziałów gastroenterologii nie przewidziano na poziomie I, II i III referencyjności. W praktyce może to oznaczać likwidację oddziałów tej specjalności, nawet tych, które prowadzą leczenie biologiczne chorób zapalnych jelit. Środowisko gastroenterologiczne zgłosiło wiele postulatów w tym zakresie.

- Resort zdrowia przekazał sygnały, że możliwe będzie uwzględnienie naszych uwag a także innych specjalizacji w tym zakresie – mówi prof. Jarosław Reguła. Czy to jednak oznacza dalsze funkcjonowanie wszystkich oddziałów (pododdziałów) gastroenterologii w obecnej formie? Resort zdrowia twierdzi, że zapewni podstawowy system zabezpieczenia szpitalnego.

Nowa wersja map zdrowotnych w gastroenterologii jest już dostępna na stronach Ministerstwa Zdrowia. Poprzednia zawierała liczne błędy, aktualną wykonano, uwzględniając wiele postulatów środowiska gastroenterologów. Nie wszystkie jednak. Jak zauważa prof. Reguła, głównym problemem tych map jest fakt, że gastroenterologia została rozczłonkowana na trzy działy: choroby górnego odcinka przewodu pokarmowego, dolnego odcinka przewodu pokarmowego oraz choroby wątroby, dróg żółciowych i trzustki.

- Ten podział utrudnia całościową ocenę gastroenterologii. Inny problem to wyeliminowanie z zakresu działań i zainteresowań gastroenterologów diagnostyki i leczenia nowotworów złośliwych i stanów przednowotworowych, stanowiących chleb powszedni współczesnej gastroenterologii. Starania gastroenterologów doprowadziły przynajmniej do pokazania na mapach zdrowotnych działalności endoskopowej z uwzględnieniem nowotworów, ale tylko w odniesieniu do chorób dolnego odcinka przewodu pokarmowego - mówi prof. Reguła.

W leczeniu biologicznym chorób zapalnych jelit, dzięki staraniom środowiska gastroenterologów udało się: wydłużyć program leczenia biologicznego choroby Leśniowskiego-Crohna z jednego roku do dwóch lat oraz wydłużyć program leczenia biologicznego wrzodziejącego zapalenia jelita grubego z 3 miesięcy do roku.

Dodatkowo trwają prace w Ministerstwie Zdrowia nad wprowadzeniem programu lekowego z wedolizumabem we wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.