SPECJALIZACJE GASTROENTEROLOGIA
 
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Prof. Kamiński: Rak jelita grubego rozwija się nawet 12 lat, dlatego warto wykonywać kolonoskopię
 
Kategorie: Przewód pokarmowy
Działy: Aktualności
Odsetek 5 –letnich przeżyć w raku jelita grubego wynosi 50 procent dla raka okrężnicy oraz 48 procent dla raka odbytnicy. To o blisko 10 pkt procentowych mniej niż w Unii Europejskiej. Jednak i tak za sprawą programu badań przesiewowych, czyli bezpłatnej kolonoskopii dla osób 50-65 lat wskaźnik ten poprawił się w ostatnich latach o 10 pkt. procentowych.
Wczesne wykrycie zmian przedrakowych pozwala na zapobieżenie wystąpienia nowotworu. To możliwe właśnie dzięki kolonoskopii.

- Rak jelita grubego powstaje prawie zawsze z polipów, a proces ten zajmuje nawet 7-12 lat, stąd jest dużo czasu na interwencję - mówi prof. Michał Kamiński z Centrum Onkologii w Warszawie. – Wczesne wykrycie nawet samego raka poprawia rokowanie, bo nowotwór o wielkości 5 mm można od razu wyciąć tym samym eliminując chorobę – dodaje.

W USA nawet dwie trzecie populacji wykonuje badania w kierunku raka jelita grubego zgodnie z zaleceniami, a 85 procent z nich decyduje się właśnie na kolonoskopię, która jest metodą uważaną na najbardziej skuteczną. Nie do przecenienia jest również jakość badań, stąd największy postęp dokonuje się tam, gdzie są szkoleni lekarze w kierunku właśnie jakość. Ryzyko zachorowania może zmaleć nawet o 80 procent.

W Polsce ludzie wstydzą się wykonania kolonoskopii. Zgłaszalność do programu wynosi zaledwie 20 procent, choć i tak już wykonano około 500 tys. badań a 9 tys. Polaków uratowano przed nowotworem. Dr Maria Janiak z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego wraz z grupa studentów przeprowadziła ankiety wśród 500 pacjentów innych niż poradnie gastroenterologiczne. Ponad 50 procent z nich stwierdziło, że nie słyszało o programie badań przesiewowych. Jednak i tak wielu odpowiadało, że badanie jest na tyle krępujące, że nie zdecydowałoby się na kolonoskopię. Około 30 procent jako powód zaniechania wskazało brak znieczulenia i strach przed bólem. Większość ankietowanych odpowiedziała także, że chciałaby, aby o możliwości wykonania kolonoskopii poinformował lekarz rodzinny.

Tymczasem rocznie na raka okrężnicy umiera 4 tys. mężczyzn i 3,5 tys. kobiet, a na raka odbytnicy 2 tys. mężczyzn i 1,2 tys. kobiet. Trend umieralności rośnie u mężczyzn, choć został zatrzymany u kobiet.

- Lepsze rokowanie notujemy w przypadku raka piersi, czy raka szyjki macicy – mówi prof. Maciej Krzakowski, konsultant krajowy w dziedzinie onkologii klinicznej z Centrum Onkologii w Warszawie. – Co należy poprawić? Przede wszystkim model postępowania skojarzonego.

W Polsce na raka jelita grubego zapada rocznie ponad 18 tys. osób. Od 1980 roku zanotowano 4-krotny wzrost zachorowań wśród mężczyzn i 3-krotny wśród kobiet.

Firma Servier rozpoczęła właśnie kampanię informacyjną połączoną z możliwością wykonywania badań oraz przeprowadzenia konsultacji lekarskich w kierunku raka jelita grubego.
 
Patronat naukowy portalu:
prof. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2018 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe