SPECJALIZACJE GASTROENTEROLOGIA
 
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Prof. Maciej Małecki: Za krótka kołdra dla diabetologii
 
Działy: Aktualności
Polskie Towarzystwo Diabetologiczne co roku przygotowuje zalecenia dotyczące diagnostyki i leczenia chorych na cukrzycę. O to czy są one powszechnie stosowane i jak powinien wyglądać złoty standard współpracy między diabetologiem a lekarzem rodzinnym pytamy prof. Macieja Małeckiego, prezesa Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.
- Zalecenia Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego to przedmiot naszej dumy. Ukazują się co roku, nieprzerwanie od 2005 r. Są one formułowane przez ponad trzydziestu ekspertów, głównie profesorów diabetologii, ale także przez ekspertów innych dyscyplin. Powstają w oparciu o najnowsze badania naukowe, które pokazują jak leczyć chorych by lepiej i dłużej żyli. Czy są one literalnie stosowane przez lekarzy? Staramy się aby tak było, pierwszym krokiem jest informacja, że takie zalecenia się ukazały. Promujemy ją. Nie ma lepszej ku temu okazji niż szkolenia czy konferencje. Podpisaliśmy z Kolegium Lekarzy Rodzinnych umowę, że będziemy temu środowisku pomagać leczyć cukrzycę zgodnie z wytycznymi krajowymi i międzynarodowymi – mówi prof. Maciej Małecki.

Jak podkreśla prezes PTD, zalecenia wyraźnie formułują obszar odpowiedzialności dotyczący leczenia cukrzycy przez lekarzy rodzinnych.
- To jest kwestia profilaktyki, terapii i rozpoznawania cukrzycy- głównie typu drugiego, leczenia lekami doustnymi do momentu wdrożenia pierwszej insuliny bazalnej. Jeśli jest potrzeba na tym wczesnym etapie konsultacji diabetologicznej to pacjent powinien zostać na nią skierowany. Przy bardziej złożonych modelach terapeutycznych obejmujących już więcej niż jedno wstrzyknięcie insuliny ta terapia powinna być prowadzona w oparciu o zalecenia lekarza diabetologa – mówi prof. Małecki.

Jak przekonuje prezes PTD rządzący zdają sobie sprawę z kosztogenności leczenia cukrzycy w Polsce i konieczności wprowadzenia skuteczniejszej profilaktyki. Problemem jednak są pieniądze.
- Tę za krótką kołdrę próbuje się naciągnąć na wszystkie potrzeby służby zdrowia. My jako diabetolodzy też byśmy chcieli trochę tego sukna pociągnąć w swoją stronę. Na razie średnio to wychodzi – konkluduje prof. Małecki.

Rozmowa Ewy Gosiewskiej z prof. Maciejem Małeckim, prezesem Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego do obejrzenia poniżej:

 
Patronat naukowy portalu:
prof. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2018 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe