GASTROENTEROLOGIA
Choroby żołądka i dwunastnicy
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Profilaktyka krwawień z przewodu pokarmowego przynosi korzyści chorym w stanie krytycznym

Źródło: https://bit.ly/38C9
Autor: Alicja Kostecka |Data: 27.01.2020
 
 
Profilaktyka za pomocą inhibitorów pompy protonowej (PPI) lub antagonistów receptora histaminowego-2 (H2RA) znacznie zmniejsza krwawienie z przewodu pokarmowego u pacjentów będących w stanie krytycznym, ale nie u pacjentów z niskim ryzykiem krwawienia, wynika z metaanalizy badań.
Profilaktyka krwawień z przewodu pokarmowego jest powszechnie stosowana w celu zmniejszenia podwyższonego ryzyka krwawienia u chorych będących w stanie krytycznie na oddziałach intensywnej terapii.
Chińscy badacze przeprowadzili metaanalizę dotyczącą potencjalnych korzyści i szkód profilaktyki krwawień z przewodu pokarmowego przy podaniu PPI, H2RA i sukralfatu u chorych pacjentów będących w stanie krytycznym.

Analiza obejmowała 43 badania i ponad 10 000 pacjentów. Wykazano, że w przypadku pacjentów z najwyższym (> 8%) i wysokim (> 4-8%) ryzykiem krwawienia, zarówno PPI, jak i H2RA zmniejszają ryzyko klinicznie istotnego krwawienia z przewodu pokarmowego w porównaniu z placebo lub przy brak profilaktyki.
Naukowcy twierdzą, że u pacjentów z niższym ryzykiem krwawienia skutki profilaktyki krwawień nie będą miały istotnego znaczenia klinicznego. Szacunki z 51 badań wykazały, że PPI i H2RA nie mają znaczącego wpływu na śmiertelność. PPI i H2RA mogą zwiększać ryzyko zapalenia płuc, nie ma jasności co do tego, czy inhibitory PPP powodują zakażenie Clostridium difficile .

Na podstawie tych ustaleń naukowcy opracowali wytyczne dotyczące praktyki klinicznej:
- słabe rekomendacje do stosowania profilaktyki krwawień z przewodu pokarmowego u krytycznie chorych pacjentów z wysokim ryzykiem (> 4%) klinicznie istotnego krwawienia z przewodu pokarmowego;
- słabe zalecenie dotyczące niestosowania profilaktyki u pacjentów z niższym ryzykiem klinicznie istotnego krwawienia;
- słaba rekomendacja do stosowania PPI zamiast H2RA w profilaktyce;
- zdecydowane zalecenie przeciwko stosowaniu sukralfatu w profilaktyce.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.