Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Profilaktyka może zapobiec aż połowie zachorowań na raka jelita grubego
Źródło: AK/www.gastrojournal.org/article/S0016-5085(18)34942-4/fulltext
Autor: Alicja Kostecka |Data: 07.01.2019
 
 
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia aż jednej trzeciej zgonów z powodu chorób nowotworowych można by było uniknąć eliminując pięć głównych czynników ryzyka, związanych ze stylem życia. Należą do nich palenie papierosów, otyłość, nadmierne spożywanie alkoholu, niskie spożycie owoców i warzyw, brak aktywności fizycznej. Powyższe szacunkowe dane znajdują potwierdzenie w coraz mocniejszych dowodach - jeden z nich dostarczyli niemieccy naukowcy z German Cancer Research Center w Heidelbergu.
Badacze dokonali analizy 4092 przypadków pacjentów z rozpoznaniem raka jelita grubego i 3032 zdrowych osób. Następnie obliczyli ryzyko powstania raka jelita grubego w zależności od liczby obecnych zachowań prozdrowotnych, do których zaliczyli brak palenia papierosów, masa ciała w normie, brak nadużywania alkoholu, odpowiednia dieta i aktywność fizyczna.

Wykazano, że w porównaniu z osobami z co najwyżej jednym zachowaniem prozdrowotnym przestrzeganie zasad zdrowego stylu życia wiązało się ze spadkiem ryzyka nowotworzenia - tym większym, im więcej było obecnych zdrowych zachowań. Dla osób z dwoma ryzyko to spadło o 15%, z trzema o 38%, z czterema 47%, a przestrzeganie wszystkich pięciu redukuje ryzyko raka jelita grubego aż o 67%. Powyższe wyniki okazały się istotne statystycznie (p<0,0001). Naukowcy podkreślili także, że około 45% przypadków raka jelita grubego (co w Polsce przekłada się aż na około 8 tysięcy osób rocznie!) mogłoby nie wystąpić, gdyby przestrzegano zasad higienicznego trybu życia.

Warto zaznaczyć, iż istnieje wiele prac mówiących o korzyściach zdrowego trybu życia także w prewencji chorób sercowo-naczyniowych, głównej przyczyny zgonów w Polsce. Profilaktyka pierwszorzędowa bywa niestety lekceważona, a szkoda - pomyślmy, ile istnień ludzkich każdego dnia wydaje na siebie wyrok zapalając papierosa bądź rezygnując z długiego spaceru...
 
Patronat naukowy portalu:
prof. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe