Specjalizacje, Kategorie, Działy

Przerzutowy rak jelita grubego z nowym schematem chemioterapii?

Udostępnij:
Pacjenci w podeszłym wieku bardzo często są obciążeni wieloma chorobami. Powszechne są choroby sercowo-naczyniowe (w tym ich powikłania), choroby układu oddechowego, a także niedożywienie i wiele innych. Wszystkie z nich sprawiają, że w momencie zdiagnozowania choroby nowotworowej niezwykle trudne jest zaplanowanie bezpiecznego leczenia - terapia, której skutki uboczne są gorsze od samej choroby, jest pozbawiona sensu.
Na łamach The Lancet Gastroenterology & Hepatology przedstawiono wyniki badania skuteczności nowego schematu chemioterapii w przebiegu raka jelita grubego u pacjentów w podeszłym wieku.

Naukowcy z Danii, Norwegii i Szwecji przeprowadzili randomizowane badanie obejmujące 160 pacjentów w wieku 76-81 lat ze zdiagnozowanym przerzutowym rakiem jelita grubego i których zdyskwalifikowano z pełnej chemioterapii. Pacjentów randomizowano do pełnej dawki chemioterapii (n=83) w schemacie S-1 (opiera się na trzech lekach: tegafurze (prekursor 5-fluorouracylu), gimeracilu i oteracilu), a następnie przy progresji w leczeniu drugiego rzutu do irynotekanu; drugą grupę (n=77) stanowili pacjenci poddani chemioterapii S-1 w zmniejszonej dawce (z 30 mg/m2 do 20 mg/m2) i oksaliplatynie, a leczenie drugiego rzutu obejmowało schemat S-1 i irynotekan.

Mediana czasu przeżycia okazała się dłuższa u pacjentów z grupy badawczej (6,2 miesiąca versus 5,3 miesiąca w grupie kontrolnej, p=0,047); ponadto, w momencie zakończenia badania (mediana follow-upu 23,8 miesiąca) do progresji lub zgonu doszło u 92% pacjentów z grupy badawczej i aż 98% z grupy kontrolnej. Aż u 157 ze 160 pacjentów odnotowano zdarzenia niepożądane, do których istotnie częściej dochodziło w grupie kontrolnej (62% vs. 43% w grupie badawczej, p=0,014).

Skuteczniejsze i bezpieczniejsze - niewielka zmiana dawki i schematu okazały się naprawdę korzystnym postępowaniem. Wydłużenie czasu przeżycia o miesiąc wydaje się niewielkim osiągnięciem, jednak z uwagi na fakt wieku badanej grupy można to uznać za sukces.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.