Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Przeszczep mikrobioty jelitowej może zahamować progresję nowo rozpoznanej cukrzycy typu 1

Źródło: GUT
Opracowanie: lek. med. Mikołaj Kamiński
Autor: Justyna Daniliszyn |Data: 26.11.2020
 
 
Wyniki badań podstawowych sugerują, że zaburzenie bariery jelitowej inicjuje proces autoimmunologiczny, który niszczy komórki beta trzustki prowadząc do cukrzycy typu 1. Na łamach Gut ukazała się praca w której zbadano czy wykonanie przeszczepu mikrobioty jelitowej (tzw. przeszczep stolca) może zahamować progresję nowo rozpoznanej cukrzycy typu 1.
Do badania zakwalifikowano pacjentów u których w okresie do sześciu tygodni rozpoznano cukrzycę typu 1 i byli w wieku od 18 do 30 roku życia. Uczestnicy byli randomizowani do trzech autologicznych przeszczepów mikrobioty lub trzech allogenicznych przeszczepu mikrobioty pochodzących od zdrowych dawców. Pierwszorzędowym punktem końcowym było zachowanie resztkowej funkcje trzustki w 12 miesiącu ocenianej na podstawie stężenia C-peptydu po spożyciu posiłku.

Do każdej z grup zrandomizowano po 10 pacjentów z nowo rozpoznaną cukrzycą typu 1. W 12 miesiącu wyższe stężenia C-peptydu zaobserwowano w grupie poddanej przeszczepowi autologicznemu w porównaniu z tymi którzy otrzymali przeszczep allogeniczny (najwyższe uzyskane stężenie C-peptydu: 805±255 vs. 511±342 pmol/L; p=0,043). Mniejsza obfitość jelitowych bakterii rodzaju Prevotella była odwrotnie związana z resztkową funkcją wewnątrzwydzielniczą trzustki (r=-0,55; p=0,02). Do tego badacze scharakteryzowali profil bakteryjny i metaboliczny związany z lepszą odpowiedzią na przeszczep.

Przeszczep mikrobioty może zahamować progresje nowa rozpoznanej cukrzycy typu 1 w ciągu 12 miesięcy od rozpoznania choroby.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.