Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
iStock

Przeszczepy kału odmłodzą – na razie myszy

Źródło: Marek Matacz/PAP na podst. EurekAlert!
Redaktor: Iwona Konarska |Data: 10.05.2022
 
 
Kiedy naukowcy przeszczepili jelitowe bakterie młodych myszy starym, wykryli u tych drugich wyraźne, korzystne zmiany w jelitach, a także oczach i mózgu. W odwrotnym eksperymencie zaszła przeciwna reakcja.
Zapewne niewielu ludzi szukałoby eliksiru młodości w kale. A jednak takie potencjalne źródło odmładzających substancji opisali badacze z Quadram Institute i University of East Anglia, na łamach periodyku „Microbiome”.

Naukowcy przeszczepili żyjące w kale bakterie jelitowe młodych myszy starym i odwrotnie.
Sprawdzili potem typowe dla starzenia się oznaki stanu zapalnego w jelitach, mózgu i oczach. Wyniki wskazują, że jelitowe bakterie przynajmniej częściowo wpływają na skutki starzenia się organizmu.

– To przełomowe badanie dostarcza zdumiewających dowodów na bezpośredni związek między jelitowymi mikroorganizmami i starzeniem, pogorszeniem funkcji mózgu i wzroku. Oferuje przy tym potencjalne rozwiązanie w postaci przeszczepu mikrobiomu – mówi prof. Simon Carding, autor odkrycia.

Już od dłuższego czasu wiadomo było, że żyjące w jelitach bakterie mają wpływ na zdrowie różnych narządów i działają na różne sposoby, np. wydzielając korzystne dla organizmu substancje.
Wiele chorób można powiązać z zaburzeniami właśnie jelitowego mikrobiomu. Naukowcy wymieniają zapalenia jelit, a także schorzenia układu sercowo-naczyniowego, zaburzenia autoimmunologiczne, metaboliczne, neurodegeneracyjne.

W swoich eksperymentach odkryli tymczasem, że mikrobiom obecny u starych myszy powoduje uszkodzenia ściany jelit i przenikanie bakteryjnych metabolitów do organizmu oraz związane z tym szkodliwe stany zapalne w mózgu i oczach.

Tego typu stany zapalne i uszkodzenia badacze wykryli także u młodych myszy, którym przeszczepili bakterie osobników starych.

Bardziej niezwykłe wyniki przyniósł jednak eksperyment odwrotny.

U starych gryzoni, po wszczepieniu im bakterii pobranych od młodych myszy wymienione, typowe dla starzenia się zmiany w jelitach, mózgu i oczach się wycofały.

W dokładniejszej analizie naukowcy odkryli, że bakterie wpływały m.in. na metabolizm tłuszczów i witamin.
Podobne chemiczne zależności istnieją także u ludzi, ale na razie, według badaczy, jest za wcześnie, aby uzyskane wyniki odnieść do człowieka.

Więcej będą mogły powiedzieć kolejne badania z udziałem ludzi.

W Quadram Institute powstaje już specjalne centrum terapii opartych na przeszczepach mikrobiomu, gdzie będzie można prowadzić także odpowiednie testy.

– Jesteśmy podekscytowani odkryciem, że modyfikacją mikrobiomu w jelitach starszych osobników możemy osłabić typowe dla starzenia się zmiany w oczach i mózgu – zauważa dr Aimee Parker z Quadram Institute.

– Nasze wyniki dostarczają kolejnych dowodów na wagę powiązań między mikrobami w jelicie i zdrowym starzeniem się tkanek oraz narządów w całym ciele. Mamy nadzieję, że nasze rezultaty ostatecznie przyczynią się do zrozumienia tego, jak manipulując naszą dietą i bakteriami, możemy być zdrowsi na starość – dodaje.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.