Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Rak trzustki - początek przełomu czy tylko ciekawostka?

Źródło: DM/https://gut.bmj.com/content/early/2019/03/26/gutjnl-2018-316595
Autor: Alicja Kostecka |Data: 02.04.2019
 
 
Tagi: rak trzustki
Rak trzustki jest nowotworem o bardzo złym rokowaniu; według danych Krajowego Rejestru Nowotworów przeżycia 5-letnie oscylują wokół 7-8%. Najczęstszym typem patomorfologicznym jest gruczolakorak przewodowy, stanowiący 95% wszystkich nowotworów złośliwych zlokalizowanych w trzustce i najczęściej znajdujący się w głowie trzustki. Kolejne opracowywane terapie niosą postęp metodą małych kroków; na łamach prestiżowego czasopisma The Gut pojawiło się doniesienie o eksperymencie sugerującym ogromny potencjał komórek CAR-T w leczeniu nawet wysoce złośliwych postaci gruczolakoraka trzustki.
Komórki CAR-T (chimeric antigen receptor T cells) to limfocyty T, które w warunkach laboratoryjnych zostały wyposażone w nowe, wysoce swoiste receptory i w ten sposób nabyły zdolności do rozpoznawania wysoce swoistych antygenów; obecnie metoda znana jest z zastosowania w leczeniu nowotworów hematologicznych. Zespół badaczy z Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i Australii wykorzystał przełączalne komórki CAR-T (z wykorzystaniem cząsteczek adaptora pozwalającego na związanie się z docelowym antygenem) celowane w antygen HER-2; sprawdzono, czy wykażą one aktywność wobec komórek gruczolakoraka trzustki pobranych od pacjentów w stadium IV choroby (w tym z przerzutów do wątroby i płuc) i umieszczonych w myszach.

W warunkach eksperymentalnych okazało się, że powyższa metoda pozwoliła na uzyskanie całkowitej remisji we wszystkich przypadkach. Tym samym wykazano, że metoda być może pozwoli na leczenie nie tylko białaczek, ale i guzów litych - być może, gdyż wymagane są badania kliniczne, by potwierdzić jej skuteczność. Obecnie prowadzonych jest ponad 200 badań z zastosowaniem komórek CAR-T, ich wyniki (miejmy nadzieję, że przełomowe) poznamy jednak dopiero w ciągu kilku lat.
 
Patronat naukowy portalu:
prof. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe