Specjalizacje, Kategorie, Działy

Rośnie liczba zatruć paracetamolem

Wyślij:
Udostępnij:
Autor: Alicja Kostecka
|
Źródło: www.theguardian.com/australia-news/2019/sep/02/paracetamol-poisonings-have-jumped-44-in-10-years-we-must-change-how-its-sold
Paracetamol, z racji dostępności OTC jest lekiem bardzo często wykorzystywanym w próbach samobójczych. Jego działanie toksyczne wynika z uszkadzania błon komórkowych wątroby, prowadząc do ostrej niewydolności tego narządu. Swoistą odtrutkę stanowi N- acetylocysteina, która wiąże szkodliwe metabolity paracetamolu.
Badania retrospektywne przeprowadzone w Australii dostarczyły szokujących wniosków, liczba zatruć tym lekiem wzrosła o 44% pomiędzy latami 2007-8 a 2016-17. Daje to liczbę hospitalizacji sięgającą 95 000 rocznie w samej Australii. Liczba uszkodzeń wątroby w tym czasie podwoiła się.

Biorąc pod uwagę powszechność występowania paracetamolu w lekach bez recepty na terenie Polski, wyniki tego badania mogą być ekstrapolowane na naszą populację. W obliczu zagrożeń związanych z niewłaściwym użyciem leku powinno się wprowadzić strategię zapobiegawcze w następujący sposób: zmiany postaci specyfiku na tę o przedłużonym uwalnianiu, zmniejszeniu dostępności paracetamolu w lekach OTC oraz większej kontroli ich obrotu, ograniczeniu sprzedaży do aptek ( popularne lei przeciwbólowe można aktualnie kupić praktycznie w każdym sklepie, stacji benzynowej, czy nawet specjalnych lekomatach).
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.