Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Ryzyko porodu przedwczesnego u kobiet z PBC lub PSC

Źródło: doi:10.1111/1471-0528.16119
Autor: Justyna Daniliszyn |Data: 06.05.2020
 
 
Wyniki badania potwierdzają, że ciężarne obciążone PBC lub PSC mogą często doświadczać porodu przedwczesnego.
Pierwotna marskość żółciowa (ang. primary biliary cholangitis, PBC) oraz pierwotne stwardniające zapalenie dróg żółciowych (ang. primary sclerosing cholangitis, PSC) są to autoimmunologiczne choroby dróg żółciowych i wątroby cechujące się postępującym zapaleniem, które może prowadzić do włóknienia przewodów żółciowych, a w konsekwencji do marskości i niewydolności wątroby. Na łamach British Journal of Obstetrics and Gynaecology ukazała się retrospektywna analiza wyników położniczych kobiet z z PBC lub PSC.

W badaniu wykorzystano dane z 10 centrów specjalistycznych z Wielkiej Brytanii. Do analizy zakwalifikowano dane kobiet z PBC i PSC które ukończyły 20 tydzień ciąży. W sumie zidentyfikowano 34 kobiety z PSC oraz 27 z PBC. W żadnym z analizowanych przypadków poród (60/61) lub poronienie (1/61) nie miało związku z występowaniem cholestazy u matki. 28% porodów było przedwczesnych z czego 76% było spontanicznych. Tydzień ciąży w którym doszło do rozwiązania miało negatywny związek ze stężeniem aminotransferazy alaninowej oraz z stężeniem kwasów żółciowych we krwi u ciężarnej. Im wyższe były wartości tych parametrów, tym wcześniej doszło do rozwiązania ciąży.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.