Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Ryzyko współwystępowania celiakii i chorób zapalnych jelit

Źródło: Gastroenterology
Opracowanie: lek. med. Mikołaj Kamiński
Autor: Justyna Daniliszyn |Data: 07.10.2020
 
 
Na łamach Gastroenterology ukazał się przegląd systematyczny z meta-analizą dotyczący ryzyka rozwoju choroby trzewnej u pacjentów z chorobami zapalnymi jelit i vice versa.
Badacze włączyli 65 badań do meta-analizy obejmujące populacje ponad 13,7 milionów ludzi. W grupie pacjentów z chorobami zapalnymi jelit obserwowano zwiększone ryzyko choroby trzewnej w porównaniu z grupą kontrolną (RR=3,96; 95% CI: 2,23-7,02). Natomiast pacjenci z celiakią mieli prawie dziesięciokrotnie większe ryzyko rozwoju choroby zapalnje jelit niż zdrowe osoby (RR=9,88; 95% CI: 4,03-24,21). Ponadto, marker chorób zapalnych jelit - przeciwciała anty-Saccharomyces cerevisiae - częściej występowały w populacji pacjentów z chorobą trzewną w porównaniu z grupą kontrolną (RR=6,22; 95% CI: 2,44-15,84). W przypadku występowania przeciwciał charakterystycznych dla celiakii, nie zaobserwowano, aby częściej występowały u pacjentów z chorobami zapalnymi jelit w porównaniu ze zdrową populacją.

Pacjenci cierpiący z powodu chorób zapalnych jelit mają zwiększone ryzyko celiakii i vice versa.
CI – Confidence Interval (pl. przedział ufności), RR – Relative Risk (pl. ryzyko względne)
 
Patronat naukowy portalu:
prof. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe