Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Śmiertelny związek tarczycy i NAFLD

Źródło: Medscape
Autor: Justyna Daniliszyn |Data: 10.07.2020
 
 
NOWY JORK (Reuters Health) - według najnowszych badań, niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby (NAFLD) w połączeniu z niską czynnością tarczycy wiąże się ze zwiększonym ryzykiem śmiertelności z przyczyn sercowo-naczyniowych.
Na potrzeby badań w The American Journal of Gastroenterology dr Donghee Kim wraz ze współpracownikami ze Stanford University School of Medicine w Kalifornii przeanalizowali dane z National Health and Nutrition Examination Survey (NHANES III), które przeprowadzono w latach 1988-1994. W szczególności przeanalizowano dane dotyczące śmiertelności powiązane z NHANES III do 2015 r. u ponad 10 000 uczestników. W okresie obserwacji wynoszącym 23 lata odnotowano ogółem 2978 zgonów, najczęściej z powodu przyczyn sercowo-naczyniowych i raka.

Naukowcy zauważają, że wyższy poziom hormonu stymulującego tarczycę (TSH) w stanie eutyreozy może negatywnie wpływać na zdrowie metaboliczne. Podkliniczna niedoczynność tarczycy została zdefiniowana jako poziom TSH powyżej 4,5 mIU/L, prawidłowy wynik między 2,5 a 4,5 mIU/L. 8 287 osób miało wynik na poziomie 0,39–2,5 mIU/L. Niska czynność tarczycy była związana z 29% wzrostem ryzyka NAFLD (p = 0,014). Ponadto niska czynność tarczycy wiązała się ze znacznie wyższym ryzykiem zgonu z jakiejkolwiek przyczyny u osób z NAFLD (współczynnik ryzyka, 1,24; P = 0,031), ale nie u osób bez NAFLD. Niska czynność tarczycy wiązała się również z wyższym ryzykiem śmiertelności z przyczyn sercowo-naczyniowych w całej populacji oraz u osób z NAFLD. Nie było takiego powiązania w grupie nieobjętej NAFLD.
.
 
Patronat naukowy portalu:
prof. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe