Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Statyny mogą ograniczyć ryzyko wystąpienia raka jelita grubego

Źródło: http://dx.doi.org/10.1136/gutjnl-2018-317714
Autor: Alicja Kostecka |Data: 08.07.2019
 
 
Rak jelita grubego po uprzedniej kolonoskopii (ang. postcolonoscopy colorectal cancer, PCCRC) stanowi 9% wszystkich raków jelita grubego. Na łamach Gut publikowano interesujące doniesienie z Hong Kongu, w którym naukowcy odnotowali protekcyjny efekt stosowania statyn w prewencji PCCRC.
Badacze włączyli do badania pacjentów powyżej 40 r.ż., którzy byli poddani kolonoskopii w latach 2005-2013. Z grupy badawczej wykluczono pacjentów z wcześniej wykrytym rakiem jelita grubego, chorobą zapalną jelit lub po przebytej częściowej kolektomii. Za istotne stosowanie statyn uznano przyjmowanie leku przez co najmniej 90 dni w ciągu 5 lat przed kolonoskopią. PCCRC-3y był zdefiniowany jako wykrycie nowotworu od 6 do 36 miesięcy po kolonoskopii (3y – do trzech lat). Rak jelita podzielono na proksymalne (do zagięcia śledzionowego) i dystalne.

Spośród 188 tys. pacjentów, u 854 (0,45%) wykryto PCCRC-3y. Stosowanie statyn wiązało się ze zmniejszeniem ryzyka PCCRC-3y o 28% (SHR = 0,72; 95% CI: 0,55-0,95; p=0,018). W analizie uwzględniającej umiejscowienie nowotworu, statyny zmniejszały istotnie ryzyko jedynie w przypadku nowotworów umiejscowionych proksymalnie (SHR = 0,50; 95% CI: 0.28-0.91; p=0.022). Największe korzyści prewencyjne wykryto u pacjentów starszych (> 60 r.ż.), kobiet, u pacjentów nie chorujących na cukrzycę lub bez polipów.

Badanie wskazuje, że stosowanie statyn może ograniczać ryzyko wystąpienia raka jelita grubego w ciągu trzech lat po kolonoskopii. Opisywany wpływ statyn może wynikać z wcześniej opisywanych właściwości indukcji apoptozy, hamowania angiogenezy oraz syntezy czynników wzrostu guza przez leki z tej grupy.

Opracował: Mikołaj Kamiński
 
Patronat naukowy portalu:
prof. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe