Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Tabletka może zastąpić płyny przeczyszczające

Źródło: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/jgh.14826
Autor: Alicja Kostecka |Data: 23.08.2019
 
 
Tagi: kolonoskopia
Jakość kolonoskopii w dużej mierze zależy od odpowiedniego przygotowania pacjenta. Oczyszczenie jelit z resztek kałowych wiąże się jednak z trudnym dla wielu osób wypijaniem różnych roztworów. Pomyślne wieści płyną z Korei Południowej - okazuje się, że sporą ilość płynów można zastąpić tabletką.
Na łamach Journal of Gastroenterology and Hepatology przedstawiono wyniki randomizowanego badania 3 fazy, porównującego bezpieczeństwo, tolerancję i skuteczność PBK-1701 TC z doustnymi roztworami siarczanów (oral sulfate solutions, OSS). Wspomniany preparat składa się z siarczanów i symetykonu. Badaniem objęto 224 dorosłych w wieku co najmniej 19 lat o BMI 19–30 kg/m2, poddawanych kolonoskopii w pięciu szpitalach uniwersyteckich w Korei; przydzielono ich w stosunku 1:1 do otrzymywania testowanego preparatu lub roztworu siarczanów do wypicia.

Powyższe metody przygotowywania jelita do kolonoskopii okazały się równie skuteczne (95,5% vs. 98,2%), jednak PBK- 1701TC wykazał się znacznie wyższym bezpieczeństwem i tolerancją. Pacjenci z grupy badawczej istotnie rzadziej zgłaszali uczucie wzdęcia (0,9% vs. 81,3%, p<0,001). W grupie tej istotnie rzadziej (p<0,05) dochodziło do nudności i wymiotów, ponadto znacznie więcej osób było skłonnych do ponownego poddania się przygotowania jelita.

Wiadomości te są obiecujące dla pacjentów, będą jednak bardzo dobre, gdy preparat zostanie dopuszczony do obrotu i powszechnie dostępny.
 
Patronat naukowy portalu:
prof. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe