GASTROENTEROLOGIA
Choroby żołądka i dwunastnicy
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Triflurydyna i tipiracyl w leczeniu zaawansowanego raka żołądka

Źródło: DM/www.thelancet.com/journals/lanonc/article/PIIS1470-2045(18)30739-3/fulltext#%20
Autor: Alicja Kostecka |Data: 27.11.2018
 
 
By zwiększyć przeżywalność pacjentów z rakiem żołądka należy zwrócić swój wzrok ku odległej Japonii, gdzie nowotwór ten występuje tak często, że populacja jest objęta programem badań przesiewowych. Naukowcy z tego kraju wciąż poszukują (z pomyślnym skutkiem) coraz to nowych rozwiązań. Jedno z nich opracował międzynarodowy zespół pod przewodnictwem lekarzy z National Cancer Center Hospital East - wyniki swoich badań opublikowali na łamach prestiżowego The Lancet Oncology.
Leczenie triflurydyną i tipiracylem znane jest ze swojej skuteczności w przypadku przerzutowego raka jelita grubego. Badania fazy 2. potwierdziły także bezpieczeństwo i skuteczność u pacjentów cierpiących z powodu zaawansowanych postaci raka żołądka. Z tego względu przeprowadzono duże, randomizowane badanie z podwójnie ślepą próbą przeprowadzone w aż 110 ośrodkach (!) z 17 krajów.

Pacjentów w wieku co najmniej 18 lat z potwierdzonym histopatologicznie nieresekcyjnym i przerzutowym rakiem żołądka, otrzymującym wcześniej co najmniej dwa schematy chemioterapii i u których radiologicznie stwierdzono progresję, przydzielono losowo (w stosunku 2:1) do doustnego otrzymywania triflurydyny i tipiracylu (w dawce 35mg/m2 dwa razy na dobę w dniach 1-5 oraz 8-12 w 28-dniowym cyklu; n=337) lub placebo (n=170); z racji stanu ogólnego związanego z chorobą nowotworową wszystkich pacjentów objęto kompleksową opieką paliatywną.

Wykazano, że terapia triflurydyną i tipiracylem w porównaniu z placebo wydłuża medianę czasu przeżycia z 3,6 (3,1 - 4,1) miesięcy do 5,7 miesięcy (4,8 - 6,2; HR 0,69, p<0,001). Zdarzenia niepożądane co najmniej 3. stopnia pojawiły się u 80% pacjentów z grupy badawczej i 58% z grupy kontrolnej; większość z nich stanowiła neutropenia (34%) i anemia (19%) w grupie badawczej i ból brzucha (19%) w grupie kontrolnej.

Niewiele? Pozornie tak, lecz mając na uwadze fakt, jak dramatycznym stanem jest przerzutowy, miejscowo zaawansowany rak żołądka dodatkowe dwa miesiące życia wydają się spektakularnym wynikiem. Należy także pamiętać, że oprócz wielkich skoków medycyna doskonali się także poprzez małe kroki, których suma bywa niekiedy ogromna.
 
Patronat naukowy portalu:
prof. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe