SPECJALIZACJE GASTROENTEROLOGIA
 
Wyślij
Udostępnij:
 
 
U chorych na cukrzycę 2 z NAFLD zwiększa się ryzyko zgonu
 
Kategorie: Choroby wątroby
Działy: Aktualności
Chorzy na cukrzycę typu 2 kierowani do Szpitala z niealkoholowym stłuszczeniem wątroby NAFLD są w grupie znacząco większego ryzyka zgonu z wielu powodów, w tym incydentów sercowo-naczyniowych, przy czym NAFLD stanowi niezależny czynnik ryzyka, wynika z badania szkockiego.
Badanie objęło 130 tys. osób chorych na cukrzycę typu 2 i zostało zaprezentowane podczas konferencji Diabetes UK. Wykazało, że przyjęcie do szpitala z powodu NAFLD było związane z podwójną śmiertelnością z wszystkich przyczyn, w tym podwyższonym ryzykiem zgonu z powodu zaburzeń układu sercowo-naczyniowego, raka wątrobowokomórkowego i innych nieonkologicznych przyczyn w szczególności u osób z cięższym przebiegiem NAFLD.

Badacze tłumaczą, że jednym z ich kluczowych odkryć jest to, że wczesne stadia NAFLD, szczególnie stłuszczenie odpowiada na pewien rodzaj zmian w stylu życia, które są rekomendowane dla osób z cukrzyca typu 2 odnośnie spadku masy ciała i zwiększenia aktywności fizycznej z dodatkową sugestią restrykcji w spożywaniu alkoholu. Stąd tak wielkie znaczenie prewencji, tym bardziej, ze nie ma leku na NAFLD.

NAFLD zostało ostatnio rozpoznane jako choroba silnie związana z cukrzyca typu 2 oraz otyłością, a sama choroba ma rozległe reperkusje w postaci stłuszczenia do włóknienia i jest obecna u 70 procent chorych z cukrzycą typu 2.
 
Patronat naukowy portalu:
prof. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2018 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe