Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

WUM upamiętnia prof. Wojciecha Rowińskiego

Źródło: MK/MB
Autor: Mariusz Bryl |Data: 19.10.2016
 
 
Działy: Varia Aktualności
17 października 2016 roku w Katedrze i Klinice Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Instytutu Transplantologii im. prof. Tadeusza Orłowskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego odbyło się odsłonięcie tablicy poświęconej prof. Wojciechowi Rowińskiemu – wieloletniemu kierownikowi Kliniki, wybitnemu transplantologowi i chirurgowi.
Spotkanie poprzedzające odsłonięcie tablicy poprowadził dr hab. Maciej Kosieradzki – kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej. Wzięli w nim udział m.in. Rektor WUM prof. Mirosław Wielgoś, Dyrektor Szpitala Dzieciątka Jezus prof. Janusz Wyzgał, prof. Leszek Pączek – dyrektor Instytutu Transplantologii, prof. Krzysztof Zieniewicz – prezes Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego. Władze dziekańskie I Wydziału Lekarskiego reprezentowała prof. Lidia Rudnicka – Prodziekan ds. Nauki. Przybyli przyjaciele, uczniowie Pana Profesora oraz rodzina, w tym małżonka – prof. Joanna Matuszkiewicz-Rowińska (kierownik Katedry i Kliniki Nefrologii, Dializoterapii i Chorób Wewnętrznych WUM).
Podczas uroczystości głos zabrali: Rektor prof. Mirosław Wielgoś, prof. Zbigniew Wierzbicki, prof. Lidia Rudnicka oraz dr Zofia Rancewicz z Fundacji Zjednoczeni dla Transplantacji. Uroczystego odsłonięcia tablicy dokonał prof. Mirosław Wielgoś oraz dr hab. Maciej Kosieradzki.
Prof. Wojciech Rowiński zmarł w marcu 2014 roku. Włożył wiele wysiłku i serca w przekonanie innych, że transplantacja ma sens. Jego zasługą jest Narodowy Program Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej i bardziej przyjazna postawa tej dyscyplinie medycznej środowiska kościelnego.
Prof. Rowiński chorował na ostrą białaczkę. Do ostatnich dni czynnie uczestniczył w zdarzeniach związanych z transplantologią, wspierał mądrością oraz dobrym słowem. Był obecny jeszcze niedawno na wręczeniu odznaczeń dla zasłużonych polskiej transplantologii w Pałacu Prezydenckim. Interesował się tym, co potem zostało napisane o transplantacji. Wspierał nowe i istniejące oddziały transplantologii. Był twórcą programu specjalizacyjnego z transplantologii.

Pionier polskiej transplantologii, wieloletni przewodniczący Krajowej Rady Transplantacyjnej przy Ministrze Zdrowia, konsultant krajowy; współzałożyciel, członek honorowy i były prezes Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego oraz jedyny Polak, który był prezesem Europejskiego Towarzystwa Transplantacyjnego ESOT. Stworzył Klinikę Chirurgii Ogólnej i Transplantacji w Szpitalu Klinicznym Dzieciątka Jezus w Warszawie, w której rozwijał przeszczepienia nerek, wątroby i trzustki. Prezes Polskiej Unii Medycyny Transplantacyjnej.

Już w 1966 r. miał swój udział w pierwszej udanej transplantacji nerki od osoby zmarłej. ale czynnie uczestniczył w propagowaniu przeszczepień rodzinnych. Autor ponad 300 publikacji naukowych i 50 rozdziałów w podręcznikach medycznych.
W 2005 roku profesor Wojciech Rowiński został laureatem organizowanego przez wydawnictwo Termedia konkursu Sukces Roku w Ochronie Zdrowia, uzyskując tytuł Lidera Roku w kategorii Zdrowie Publiczne.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe