GASTROENTEROLOGIA
Choroby wątroby
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Wątroba poza ciałem może przeżyć nawet tydzień

Źródło: www.nature.com/articles/s41587-019-0374-x
Autor: Alicja Kostecka |Data: 14.01.2020
 
 
Naukowcy ze Szpitala Uniwersyteckiego w Zurychu opracowali maszynę, która utrzymuje przy życiu ludzką wątrobę poza ciałem pacjenta przez tydzień. Urządzenie może oznaczać przełom w leczeniu chorób wątroby i zwiększyć liczbę dostępnych narządów do przeszczepu, ratując życie wielu pacjentów z ciężkimi chorobami wątroby lub rakiem.
Do tej pory wątroby można było bezpiecznie przechowywać poza ciałem pacjenta tylko przez kilka godzin. Dzięki nowatorskiej technologii wątroba może teraz być utrzymywana przy życiu przez cały tydzień. Oznacza to znaczący przełom w medycynie transplantacyjnej, zwiększając liczbę dostępnych narządów do przeszczepu.

Podstawą nowej technologii jest złożony system perfuzyjny, naśladujący większość podstawowych funkcji organizmu, zbliżonych do fizjologii. Wyniki badania na ten temat opublikowano 13 stycznia w czasopiśmie naukowym Nature Biotechnology .

Dotychczas było wiadomo, ze wątroba poza ciałem może przeżyć zaledwie dzień. Pierre-Alain Clavien z Uniwersytetu w Zurychu w Szwajcarii i jego koledzy posunęli się o krok dalej, wykorzystując maszynę do utrzymania wątroby przy życiu przez siedem dni. W tym czasie narząd nie tylko przeżywa, ale wydaje się być zdrowszy, poprzez spadkiem poziomu związków związanych ze stanami zapalnymi.

Maszyna dostarcza wątrobie składników odżywczych oraz utrzymuje ciśnienie podobne do tego, które znajduje się w ciele pacjenta. Usuwa również takie niepotrzebne związki, jak dwutlenek węgla.
 
Patronat naukowy portalu:
prof. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe