Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Wewnątrzmaciczna ekspozycja na antybiotyki zwiększa ryzyko chorób zapalnych jelit

Źródło: AK/https://gut.bmj.com/content/68/2/218
Autor: Alicja Kostecka |Data: 08.02.2019
 
 
Tagi: mikrobiota, LCD
Dzieci, które w okresie życia wewnątrzmacicznego zostały poddane ekspozycji na antybiotyki istotnie częściej chorują na wrzodziejące zapalenie jelita grubego lub chorobę Leśniowskiego-Crohna.
Choroby zapalne jelit nie zawsze są łatwe do opanowania; niekiedy niezwykle trudno uzyskać kontrolę choroby. Choroby zazwyczaj dotykają młodych dorosłych, lecz zdarza się, że cierpią na nie dzieci. Patogeneza tej grupy schorzeń nie jest w pełni poznana; szwedzcy naukowcy zbadali, czy wczesna (płodowa i niemowlęca) ekspozycja na antybiotyki przyczynia się do wystąpienia chorób zapalnych jelit. Praca ukazała się na łamach The Gut Journal.

Dokonano analizy danych aż 827 239 (!) dzieci urodzonych w Szwecji pomiędzy 2006 a 2013 rokiem; korzystając z baz danych Swedish Prescribed Drug Register oraz the National Patient Register zestawiono wczesną ekspozycję na antybiotyki a wystąpieniem choroby zapalnej jelit do 6. roku życia.

Okazało się, że dzieci, które w okresie życia wewnątrzmacicznego zostały poddane ekspozycji na antybiotyki istotnie częściej chorowały na wrzodziejące zapalenie jelita grubego lub chorobę Leśniowskiego-Crohna (aHR 1,93); ryzyko okazało się większe dla choroby Leśniowskiego-Crohna (aHR 2,48) niż dla colitis ulcerosa (aHR 1,25). Z kolei antybiotykoterapia w okresie niemowlęcym wiązała się ze zwiększonym ryzykiem wrzodziejącego zapalenia jelita grubego (aHR 1,23).

Antybiotykoterapia w czasie ciąży jest więc związana ze zwiększonym ryzykiem chorób zapalnych jelit; najprawdopodobniej ma to związek ze zmianą składu mikrobioty. Kto wie, być może okaże się, że duża część chorób, które uznajemy za występujące rodzinnie, są w istocie jedynie "dziedziczeniem" mikrobioty?
 
Patronat naukowy portalu:
prof. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe