Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Wpływ eradykacji Helicobacter pylori na występowanie chorób autoimmunologicznych

Źródło: Clinical Gastroenterology and Hepatology
Opracowanie: lek. med. Mikołaj Kamiński
Autor: Justyna Daniliszyn |Data: 25.09.2020
 
 
Coraz częściej zwraca się uwagę na immunomodulujący wpływ Helicobacter pylori. Istnieją publikacje, które sugerują, że obecność tej bakterii w przewodzie pokarmowym może wywoływać tolerancję immunologiczną chroniącą przed astmą lub reumatoidalnym zapaleniu stawów. Jednakże z drugiej strony kolonizacja wiąże się z rozwojem wrzodów w żołądku lub dwunastnicy u 10 do 15% osób z Helicobacter pylori. Ponadto u niektórych pacjentów może dojść do rozwoju raka żołądka.
Na łamach Clinical Gastroenterology and Hepatology ukazało się retrospektywne badanie z Tajwanu w którym autorzy przeanalizowali dane systemu ubezpieczeń zdrowotnych i oszacowali wpływ eradykacji Helicobacter pylori na występowanie chorób autoimmunologicznych.

Autorzy dobrali 79 tysięcy pacjentów do badania. Grupę kontrolną stanowili pacjenci bez choroby wrzodowej. W porównaniu z grupą kontrolną, pacjenci z chorobą wrzodową u których przeprowadzono leczenie Helicobacter pylori mieli zwiększone ryzyko chorób autoimmunologicznych, w tym chorób zapalnych jelit, ponad dwukrotnie (HR=2,36; 95% CI: 2,14-2,59). Podobny związek zaobserwowano u pacjentów z chorobą wrzodową jednak których nie poddano leczeniu przeciwko Helicobacter pylori (HR=1,91; 95% CI: 1,73-2,11) oraz w przypadku pacjentów z infekcja dróg moczowych leczonych za pomocą cefalosporyn (HR=1,71; 95% CI: 1,54-1,91).

Wyniki wskazują, że zastosowanie antybiotykoterapii ma związek z występowaniem chorób autoimmunologicznych. Ponadto, być może eradykacja Helicobacter pylori również jest dodatkowym czynnikiem ryzyka, gdyż ryzyko chorób autoimmunologicznych było jeszcze bardziej zwiększone w grupie osób poddanych leczeniu eradykacyjnemu.

CI – Confidence Interval (pl. przedział ufności), HR – Hazard Ratio (pl. hazard względny)
 
Patronat naukowy portalu:
prof. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe