Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Wpływ infekcji HIV na przebieg chorób zapalnych jelit: wyniki badania GETAID

Źródło: https://doi.org/10.1016/j.cgh.2020.12.023
Redaktor: Iwona Konarska |Data: 28.04.2021
 
 
Niewielki odsetek pacjentów z chorobami zapalnymi jelit cierpi z powodu zakażenia HIV. Obie choroby wpływają na procesy zapalne przebiegające w obrębie śluzówki przewodu pokarmowego oraz innych organów. Na łamach Clinical Gastroenterology and Hepatology ukazały się wyniki francuskiego wieloośrodkowego badania dotyczącego przebiegu chorób zapalnych jelit u pacjentów z HIV.
Ogółem zidentyfikowano 65 pacjentów z HIV z chorobą zapalną jelit. Do każdego przypadku dobrano po dwóch pacjentów z chorobą zapalną jelit bez infekcji HIV. W sumie spośród grupy zakażonej 22 pacjentów (34%) wymagało stosowania immunosuppresantów, a 31 (48%) stosowania leków biologicznych. W podgrupie z HIV pacjenci rzadziej wymagali stosowania immunosuppresantów i leków biologicznych niezależnie czy chorowali na wrzodziejące zapalenie jelita grubego czy chorobę Leśniowskiego-Crohna. Podobnie, gdy analizowano ciężkość przebiegu choroby nie odnotowano, aby infekcja HIV pogarszała przebieg choroby Leśniowskiego-Crohna (HR=1,3; 95% CI: 0,7-2,4) lub wrzodziejącego zapalenia jelita grubego (HR=1,1; 95% CI: 0,5-2,7). Podobnie nie odnotowano różnic w zakresie bezpieczeństwa stosowanych w terapii.

Pacjenci z chorobą zapalną jelit z towarzyszącym zakażeniem HIV rzadziej wymagali leczenia immunosupresantami lub lekami biologicznymi co sugeruje, że HIV może zmniejszać nasilenie chorób zapalnych jelit. Co ważne, nie odnotowano, aby pacjenci z HIV byli bardziej narażeni na działania niepożądane leków stosowanych w chorobach zapalnych jelit co sprawia, że prawdopodobnie mogą być leczeni zgodnie z obowiązującymi wytycznymi.

CI – Confidence Interval (pl. przedział ufności), HR – Hazard Ratio (pl. hazard względny)

Opracował: lek. med. Mikołaj Kamiński
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe