Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Wpływ inhibitorów pompy protonowej na przebieg COVID-19

Źródło: Gut
Opracował: Mikołaj Kamiński
Redaktor: Anna Soboń |Data: 11.08.2020
 
 
Udowodniono negatywny wpływ inhibitorów pompy protonowej (IPP) na przebieg zapalenia płuc. Naukowcy postanowili sprawdzić jak IPP wpływają na ryzyko infekcji koronawirusem oraz na jej przebieg.
W badaniu wykorzystano dane z koreańskiego badania populacyjnego, które objęło 132 316 pacjentów powyżej 18. roku życia poddanych testom w kierunku SARS-CoV-2 w czasie od 1 stycznia do 15 maja 2020 roku. Spośród wszystkich badanych, 14 163 osób stosowało IPP w czasie badań, a 6242 stosowało IPP w przeszłości. Bieżąca lub przeszła terapia z zastosowaniem IPP nie wpływało na ryzyko zakażenia koronawirusem.

Ogółem, przyjmowanie IPP w przeszłości, przed zakażeniem koronawirusem, nie miało związku z nasileniem infekcji. Rozpoczęcie stosowania IPP w ciągu 30 dni przed zainfekowaniem zwiększało ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 o 90%.

Pacjenci stosujący inhibitory pompy protonowej są w grupie zwiększonego ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19, ale nie są jednocześnie bardziej podatni na zakażenie koronawirusem.
 
Patronat naukowy portalu:
prof. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe