Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Wpływ leków biologicznych na przebieg ciąży u pacjentek z chorobami zapalnymi jelit

Źródło: Clinical Gastroenterology and Hepatology
Opracowanie: lek. med. Mikołaj Kamiński
Autor: Justyna Daniliszyn |Data: 06.10.2020
 
 
Coraz więcej wiemy na temat bezpieczeństwa stosowania w ciąży leków biologicznych u pacjentek z chorobami zapalnymi. Na łamach Clinical Gastroenterology and Hepatology ukazał się przegląd systematyczny z meta-analizą w którym oszacowano bezpieczeństwo stosowania tej grupy leków w ciąży.
Badacze włączyli do meta-analizy 48 badań obejmujące prawie 7000 pacjentek. Ogółem, odsetek niekorzystnych wyników położniczych nie różnił się znacząco od odsetka obserwowanego w populacji ogólnej. U pacjentek z chorobami zapalnymi jelit leczonymi lekami biologicznymi utratę wczesnej ciąży obserwowano u 8%, poród przedwczesny u 9%, niską masą urodzeniową dziecka u 8% i u 1% wady wrodzone. W przypadku leczenia wedolizumabem częściej dochodziło do wcześniej utraty ciąży (18% vs. 7%) lub występowania porodu przedwczesnego (19% vs. 8%) w porównaniu z leczeniem antagonistami TNF-alfa. W modelu metaregresji aktywność choroby nie miała istotnego związku z wynikami położniczym.

Częstość niekorzystnych wyników położniczych u pacjentów z chorobami zapalnymi jelit leczonymi lekami biologicznymi jest podobna do tej obserwowanej w populacji ogólnej.
 
Patronat naukowy portalu:
prof. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe