Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Zgubne zaburzenia transportu cholesterolu

Źródło: PAP
Redaktor: Iwona Konarska |Data: 10.12.2021
 
 
Tagi: choleterol
W trakcie badania na myszach naukowcy odkryli, że zawarta w plastikach substancja łączy się z pewnym receptorem w jelitach, który reguluje transport cholesterolu. Substancja podwyższała też stężenie cholesterolu we krwi gryzoni. Może też powodować zaburzanie pracy hormonów i układu rozrodczego.
Badacze z University of California - Riverside przypominają, że ekspozycja na niektóre znajdujące się w plastikach chemikalia, takie jak bisfenol A czy ftalany, może zwiększać ryzyko chorób układu krążenia. Jednak stojący za tym mechanizm pozostawał niezbadany.

Jak wskazały nowe eksperymenty prowadzone na myszach, dodawany do plastików związek o nazwie ftalan dicykloheksylu (DCHP) silnie łączy się z receptorem PXR ważnym dla transportu cholesterolu z jelit.

- DCHP włącza PXR w jelicie, pobudzając produkcję białek potrzebnych do wchłaniania i transportu cholesterolu. Nasze doświadczenia pokazują, że DCHP powoduje wzrost stężenia cholesterolu przez oddziaływanie na ścieżkę sygnałową opartą na PXR - mówi autor odkrycia, prof. Changcheng Zhou.

Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska proponowała już, aby związek ten priorytetowo zbadano pod kątem potencjalnej szkodliwości dla ludzi. Także Europejska Agencja Chemikaliów zwraca uwagę na możliwe zagrożenia, np. zaburzanie pracy hormonów i układu rozrodczego.

- Według naszej wiedzy jest to pierwsze badanie, które pokazuje wpływ ekspozycji na DCHP na poziom cholesterolu i na ryzyko chorób sercowo-naczyniowych u myszy. Nasze wyniki pozwalają lepiej zrozumieć wpływ obecnych w plastikach substancji na wysokie stężenie cholesterolu - dyslipidemię i ryzyko chorób układu krążenia - podkreśla naukowiec.

Dodatkowo okazało się, że myszy wystawione na działanie DCHP miały w jelitach więcej ceramidów - cząsteczek, które także łączy się z ryzykiem chorób krążeniowych.

Obecność tych substancji również miała związek z aktywnością wspomnianego receptora.
- To także wskazuje na potencjalnie istotną rolę receptora PXR w oddziaływaniu obecnych w plastikach substancji na ryzyko chorób naczyniowych u ludzi - podkreśla prof. Zhou.

Tytuł pochodzi od redakcji
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.