Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Zmiany wiriomu śluzówki jelita we wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego

Źródło: https://gut.bmj.com/content/68/7/1169utm_source=alert&utm_medium=email&utm_campaign=gut&utm_content=toc&utm_term=07062019
Autor: Alicja Kostecka |Data: 03.07.2019
 
 
Dotychczasowe doniesienia potwierdzają związek między dysbiozą mikrobioty jelitowej, a rozwojem wrzodziejącego zapalenia jelita grubego (ang. ulcerative colitis, UC). Najnowsze badania idą krok dalej i podejmowane są badania wirusów towarzyszących bakteriom jelitowych. Na łamach czasopisma Gut została opublikowana praca grupy naukowców z Chin, którzy zbadali wpływ wiriomu (ang. virome) błony śluzowej jelit na stan pacjentów z UC.
Do badania włączono 91 pacjentów z UC oraz 76 osób zdrowych. Mikrobiotę oraz wiriom jelitowy z biospsji śluzówki odbytnicy zbadano wykorzystując badania 16S rybosomalnego RNA oraz sekwencjonowanie metagenomiczne. U pacjentów z UC zaobserwowano znacznie wyższą ilość wirusów, szczególnie Caudovirales, jednak ich różnorodność była niższa w porównaniu ze zdrowymi osobami. W grupie chorych było również więcej fagów bakterii Escherichia i Enterobacteriaceae. Zmiany w wiriomie korelowały z poziomem zapalenia w bioptacie.

Badani Zhu i wsp. jest pierwszym znanym doniesieniem nt. zmian wirobioty u pacjentów z UC i związku z patofizjologią schorzenia. Badanie to rzuca nowe światło na patogenezę UC oraz wyznacza nowy szlak badań podstawowych i poszukiwania nowych opcji terapeutycznych. Powstaje pytanie czy indukcja zmniejszenia ilości Caudovirales może przyczynić się do poprawy stanu pacjentów z UC.

Artykuł "Gut mucosal virome alterations in ulcerative colitis" jest dostępny w trybie open access na stronie czasopisma Gut.

Opracował: Mikołaj Kamiński
 
Patronat naukowy portalu:
prof. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe