Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Zwiększone ryzyko zawału serca i niewydolności serca u pacjentów z chorobami zapalnymi jelit

Autor: Alicja Kostecka |Data: 11.10.2018
 
 
Choroby zapalne jelita (IBD) są czynnikami ryzyka rozwoju chorób naczyniowych. Przewlekły stan zapalny doprowadza do uszkodzenia śródbłonka, agregacji płytek i tworzenia blaszki miażdżycowej. Na łamach Clinical Gastroenterology and Hepatology opublikowano wyniki określające o ile ryzyko zawału serca i niewydolności serca jest zwiększone u pacjentów chorujących na Chorobę Leśniowskiego-Crohna (LCU) lub na Wrzodziejące Zapalenia Jelita Grubego (CU).
W tym celu przeanalizowano dane pacjentów z IBD z hrabstwa Olmsted w stanie Minnesota, łącznie skompletowano 736 pacjentów z LCD lub CU i dobrano grupę kontrolną o liczebności 1472 osób. Obie grupy nie różniły się pod względem wieku wieku i płci.

Po skorygowaniu dla tradycyjnych czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, obecność IBD było niezależnie związane ze zwiększeniem ryzyka wystąpienia zawału serca (aHR = 2,82; 95% CI: 1,98-4,04) oraz niewydolności serca (aHR = 2,03; 95% CI: 1,36-3,03) w porównaniu z grupą kontrolną. Ryzyko względne wystąpienia zawału serca było zwiększone u pacjentów z IBD stosujących glikokortykosteroidy systemowe (aHR = 5,08; 95% CI: 3,00–8,81) i u pacjentów z IBD niestosujących glikokortykosteroidów (aHR = 1,79; 95% CI: 1,08-2,98) w porównaniu z grupą kontrolną. Pacjenci z IBD stosujący glikokortykosteroidy systemowe charakteryzowali się zwiększonym ryzykiem rozwoju niewydolności serca (aHR = 2,51; 95% CI: 1,93-4,57), ale u osób z IBD nie stosujących glikokortykosteroidów ryzyko rozwoju niewydolności serca nie było zwiększone.

Zwiększone ryzyko rozwoju zawału serca i niewydolności serca w grupie pacjentów z IBD w porównaniu z grupa kontrolną o takim samym profilu pozostałych czynników ryzyka sercowo-naczyniowego, sprawia że należy szczególną uwagę zwracać na możliwy rozwój chorób sercowo-naczyniowych u pacjentów z LCD lub CU.
 
Patronat naukowy portalu:
prof. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe