Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Żywność ultra przetworzona skutkuje otyłością

Źródło: https://smhs.gwu.edu/news/processed-foods-highly-correlated-obesity-epidemic-us
Autor: Alicja Kostecka |Data: 13.01.2020
 
 
Wzrastająca epidemia otyłości, zwłaszcza w USA jest wynikiem wysokiej konsumpcji żywności utra przetworzonej oraz wiąże się z chorobami przewlekłymi.
Produkty najbardziej kojarzona z przybraniem na wadze obejmują: chipsy ziemniaczane, napoje słodzone cukrem, słodycze i desery, rafinowane ziarna, czerwone mięso i przetworzone mięso, podczas gdy niższy przyrost masy ciała, a nawet utrata masy ciała jest związany z pełnoziarnistymi ziarnami, owocami i warzywami. Inne trendy żywieniowe wpływające na epidemie otyłości obejmują niewystarczające spożycie błonnika pokarmowego, dramatyczny wzrost dodatków do żywności, takich jak emulgatory.

W badaniach prowadzonych na myszach stwierdzono, że emulgatory, znajdujące się w przetworzonej żywności, zmieniają skład mikrobiomu, podnoszą poziom glukozy we krwi na czczo, powodują hiperfagię, zwiększają przyrost masy ciała oraz indukują stłuszczenie wątroby.

Ostatnie badania prowadzone na ludziach połączyły ultra przetworzone pokarmy ze zmniejszonym uczuciem sytości (pełności), zwiększonym tempem spożywania posiłków (szybkość), pogorszeniem markerów biochemicznych, w tym stanem zapalnym i cholesterolem oraz większym przyrostem masy ciała. Z kolei populacje charakteryzujące się niskim spożyciem mięsa, wysokim spożyciem żywności minimalnie przetworzonej o dużej zawartości błonnika cechuje znacznie mniej chorób przewlekłych, niski wskaźnik otyłości i dłuższe życie

Zamiast leczyć objawy otyłości i choroby z nią związane za pomocą leków, należałoby uczynić wszystko, aby wykorzystywać żywność jako lek, apelują amerykańscy badacze. W związku z tym propagują większe spożycie całych warzyw, roślin strączkowych, orzechów, owoców i wody.
 
Patronat naukowy portalu:
prof. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe