Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

AI rozpoznaje stan przedrzucawkowy

Udostępnij:
Naukowcy wykorzystali sztuczną inteligencję do identyfikacji biomarkerów siatkówki, by rozpoznawać stan przedrzucawkowy u kobiet w ciąży. – Dzięki temu odkryciu będziemy mogli szybciej przewidywać zaburzenia, na które narażone są kobiety w ciąży – oceniła autorka badania dr Srilaxmi Bearelly.
Jak wykazało badanie prowadzone przez dr Srilaxmi Bearelly, prof. okulistyki w Columbia University Irving Medical Center w Nowym Jorku, zmiany w naczyniach krwionośnych siatkówki mogą być wskaźnikiem rozwoju stanu przedrzucawkowego.

Stan przedrzucawkowy jest główną przyczyną śmierci kobiet w ciąży. Jednym z jego objawów są zmiany w unaczynieniu oczu, co kobiety odczuwają jako zaburzenia widzenia.

Naukowcy wykonali zdjęcia oczu 300 kobiet w ciąży i wykorzystali strukturę sztucznej inteligencji o nazwie Deep Vascular Topology Network (DVT-Net), aby zidentyfikować zmiany w siatkówce, które mogą wskazywać na stan przedrzucawkowy.

Dodatkowo kolejna grupa – 31 kobiet z ciężkim stanem przedrzucawkowym – została po porodzie poddana badaniom pod kątem zmiany w naczyniach krwionośnych siatkówki.

Wyższy poziom krętości tętnicy siatkówki
DVT-Net miał poziom dokładności 0,813 (95% CI, 0,76–0,91) dla wczesnego przewidywania stanu przedrzucawkowego w pierwszym i drugim trymestrze ciąży.

Nie stwierdzono istotnej różnicy w kalibrze naczyń siatkówki między kobietami z ciężkim stanem przedrzucawkowym a grupą kontrolną 35 kobiet bez tej choroby.

U kobiet po porodzie, które miały ciężki stan przedrzucawkowy, odnotowano wyższy poziom krętości tętnicy siatkówki (mediana, 2; zakres, 1–3,5) niż u kobiet w grupie kontrolnej (mediana, 1; zakres, 1–4).

W okresie poporodowym potencjalnym markerem obrazowania ciężkiego stanu przedrzucawkowego może być krętość w tętnicy dolnoskroniowej siatkówki.

– Odkrycia te podkreślają użyteczność analizy siatkówki opartej na sztucznej inteligencji i podkreślają znaczenie określonych cech siatkówki w identyfikacji i przewidywaniu zaburzeń związanych z ciążą – powiedziała autorka badania dr Srilaxmi Bearelly.

Przeczytaj także: „Ciąża zmienia strukturę i organizację sieci neuronowych w mózgu”.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.