Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Balance after Baby (BAB) – program do walki z nadmierną masą ciała kobiet po porodzie, z niedawno przebytą cukrzycą ciążową.

Autor: Karolina Zientarska |Data: 01.07.2020
 
 
Dr Jacinda Nicklas, z University of Colorado School of Medicine, Aurora, przedstawiła wyniki badania BAB podczas jednej z sesji American Diabetes Association (ADA).
„Patrząc na wyniki badań końcowych programu BAB, zaobserwować można najwyraźniejszy trend utraty masy ciała od 6 tygodni po porodzie do 12 miesięcy ( P = 0,09) i znacznie mniejszą utratę masy ciała po porodzie w okresie do 12 miesięcy ( P = 0,04).

Dzięki dobrym efektom, w obniżaniu masy ciała, utrzymującym się po wprowadzeniu programu BAB można opóźnić lub zapobiec rozwojowi cukrzycy typu 2 u kobiet z niedawną cukrzycą ciążową. Dodatkowym walorem programu jest jego dostępność. Internetowy charakter BAB sprawia, że więcej kobiet, może w dowolnym momencie przystąpić do programu.

Badania pokazują, że przyrost masy ciała w wyniku ciąży jest głównym czynnikiem ryzyka otyłości i zespołu kardiometabolicznego, szczególnie u kobiet z cukrzycą ciężarnych

Badanie BAB obejmowało kobiety z cukrzycą ciążową w wywiadzie, około 7 tygodni po porodzie. Kluczowym momentem była kontrola wagi po 12 miesiącach w porównaniu z 6-tygodniową masą poporodową i masą przedporodową.

Wyniki badania wykazały, że zmiana masy ciała z 6 tygodni po porodzie do 12 miesięcy zanotowała niewielki wzrost w grupie kontrolnej o 1,3 funta (ok 0,58 kg) i utratę w grupie interwencyjnej o 1,8 funta (ok 0,81 kg), co spowodowało różnicę między grupami wynoszącą 3,1 funta (ok 1, 4 kg) ( P = .09) ”. Przyrost masy ciała w okresie ciąży i karmienia piersią nie miał znaczącego wpływu na przebieg badania.
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe