Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Bezpieczeństwo i efekty protekcyjne szczepienia ciężarnych przeciwko grypie

Redaktor: Karolina Zientarska |Data: 21.10.2020
 
 
Na łamach EClinical Medicine ukazały się wyniki prospektywnej obserwacji kobiet w pierwszej ciąży pochodzących z Południowej Australii z których około połowa została zaszczepiona przeciwko grypie.
W latach 2015-2018 obserwowano przebieg ciąży u 1253 kobiet z czego 603 (48%) zostało zaszczepionych przeciwko grypie. Szczepienie wiązało się ze zmniejszeniem ryzyka hospitalizacji z powodu grypy i podobnych zakażeń przed porodem (HR=0,61; 95% CI: 0,39-0,97). Szczepienie przeciwko grypie nie było związane ze zwiększeniem ryzyka poronienia, nadciśnienia ciążowego, stanu przedrzucawkowego, cukrzycy ciążowej, porodu przedwczesnego jak również wad wrodzonych u dziecka, lub potrzeby przyjęcia noworodka na oddział neonatologiczny. Zaobserwowano że szczepienie zmniejszało ryzyko niskiej masy urodzeniowej noworodka (HR=0,46; 95% CI: 0,23-0,94).
Wyniki sugerują że szczepienie ciężarnych na grypę zmniejsza ryzyko hospitalizacji z powodu grypy i podobnych zakażeń, ale również może zmniejszać ryzyko niskiej masy urodzeniowej u dziecka.
CI – Confidence Interval (pl. przedział ufności), HR – Hazard Ratio (pl. hazard względny)
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe