Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Ciąża i karmienie piersią a szczepienie przeciw COVID-19

Autor: Karolina Zientarska |Data: 04.01.2021
 
 
Pomimo braku szczegółowych danych populacyjnych kobiety w ciąży lub karmiące piersią powinny zaszczepić się przeciwko COVID-19 – wynika z wytycznych Centers for Disease Control and Prevention (CDC), (ACOG) oraz Society for Maternal-Fetal Medicine.
„Kobietom w ciąży, u których po szczepieniu wystąpi gorączka, należy zalecić przyjmowanie paracetamolu ” - czytamy w poradniku ACOG. Ponadto kobiety nie muszą odkładać planów prokreacyjnych po otrzymaniu szczepienia.

Chociaż badacze wykluczyli ciężarne z badań klinicznych, eksperci uważają, że szczepionki mRNA, które nie są żywymi szczepionkami, nie stanowią zagrożenia dla kobiet w ciąży i nie są uważane za zagrożenie dla karmionego piersią niemowlęcia.

Eksperci przypominają, że COVID-19 może również zwiększać ryzyko niekorzystnych skutków ciąży, takich jak poród przedwczesny.

Grupa ekspertów ACOG zauważa, że biorąc pod uwagę mechanizm działania szczepionki mRNA oraz jej bezpieczeństwo i skuteczność w badaniach klinicznych, oczekuje się, że profil bezpieczeństwa i skuteczności szczepionki dla ciężarnych będzie podobny do obserwowanego u kobiet niebędących w ciąży. Nie ma danych dotyczących bezpieczeństwa do stosowania szczepionki mRNA u ciężarnych lub karmiących, a potencjalne ryzyko dla kobiety i płodu jest nieznane.

W badaniach klinicznych u większości uczestników po szczepieniu wystąpiły łagodne objawy grypopodobne, w tym reakcje w miejscu wstrzyknięcia, zmęczenie, dreszcze, ból mięśni i stawów oraz ból głowy. Wśród uczestników w wieku 18-55 lat gorączka powyżej 38° C wystąpiła u 3,7% uczestników po pierwszej dawce i 15,8% po drugiej. Większość objawów ustąpiła w ciągu kilku dni.
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe