Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Pixabay

Ciąża po operacji bariatrycznej – kanadyjskie badanie obserwacyjne

Źródło: https://doi.org/10.1093/ajcn/nqz195
Autor: Monika Stelmach |Data: 18.03.2020
 
 
Otyłość to czynnik ryzyka wad wrodzonych u potomstwa. Na łamach "American Journal of Clinical Nutrition", pojawiła się praca autorstwa kanadyjskich badaczy, którzy przeanalizowali ponad dwa miliony kobiet ciężarnych i ocenili wpływ operacji bariatrycznej na częstość występowania wad wrodzonych u potomstwa.
Do badania włączono dane ciężarnych z lat 1989 do 2016 z prowincji Quebec w Kanadzie. Zidentyfikowano kobiety które przybyły zabieg bariatryczny przed ciążą, a grupę kontrolną stanowiły kobiety bez otyłości, które nie przebyły w przeszłości dużego zabiegu chirurgicznego. W grupie badawczej zidentyfikowano 1845 ciężarnych, które przed ciążą przebyły zabieg bariatryczny, w sumie ta podgrupa stanowiła 0,08 proc. całej kohorty.

Przebycie zabiegu bariatrycznego przed ciążą było związane ze zwiększonym o 20 proc. ryzykiem wady wrodzonej w porównaniu z grupą kontrolną. Otyłość u ciężarnych, które nie przebyły zabiegu bariatrycznego zwiększało o 9 proc. ryzyko wystąpienia wady wrodzonej u potomstwa w porównaniu z grupą kontrolną. Przebycie zabiegu bariatrycznego było związane ze zwiększeniem ryzyka wad serca o 47 proc., a defektów układu mięśniowo-szkieletowego o 32 proc. Jednakże, naukowcy zwrócili uwagę, że występowanie wad w grupie kobiet po zabiegu bariatrycznym było istotnie częstsze w okresie przed wzbogaceniem pokarmów o kwas foliowy. W okresie w którym na terenie prowincji Quebec żywność była fortyfikowana o kwas foliowy, wpływ operacji bariatrycznej nie miał statystycznie istotnego związku z wadami wrodzonymi.

Podsumowując, przebycie przed ciążą operacji bariatrycznej było czynnikiem ryzyka wystąpienia wad wrodzonych u potomstwa, szczególnie w przypadku wad serca oraz defektów układu mięśniowo-szkieletowego. Natomiast po wzbogaceniu żywności w kwas foliowy ten związek nie ma istotności statystycznej. Badanie miało charakter retrospektywny, stąd należy z dużą ostrożnością podchodzić do jego wyników. Jak zwracają uwagę badacze, być może nie tyle sam zabieg, co mechanizmy związane z pamięcią metaboliczną (to jest odpowiedź lub przystosowanie organizmu do otyłości) jest czynnikiem który może zwiększać ryzyko powstania wad wrodzonych, jednak że ta hipoteza wymaga weryfikacji.

Opracował: lek. med. Mikołaj Kamiński

Konsultacje online: jak udzielać, regulacje prawne, dobre praktyki w sytuacji epidemiologicznej. Dowiedz się wszystkiego na bezpłatnym szkoleniu online. Zapisz się już dziś >>
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe