Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Czy testy molekularne wirusa HPV-DNA są skuteczniejsze niż cytologia?

Źródło: Świętokrzyskie Centrum Onkologii
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 07.05.2021
 
 
Świętokrzyskie Centrum Onkologii rozpoczęło pilotaż badania molekularnego w kierunku wirusa brodawczaka ludzkiego wysokiego ryzyka onkogennego (HPV HR) jako nowego testu przesiewowego w programie profilaktyki raka szyjki macicy.
Celem przedsięwzięcia jest porównanie skuteczności testu molekularnego w kierunku wirusa HPV o wysokim ryzyku onkogennym oraz badania cytologicznego, stosowanego dotychczas w Programie Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy. Zarówno badanie HPV-DNA, jak i cytologia mają za zadanie wczesne wykrycie zmian przednowotworowych i raka szyjki macicy. Obie metody są już stosowane na świecie jako badanie przesiewowe.

Regularnie (co 3 lata) wykonywana cytologia, polegająca na pobraniu wymazu z szyjki macicy i mikroskopowej ocenie komórek nabłonka części pochwowej szyjki macicy, pozwala na wczesne wykrycie zmian przednowotworowych w czasie, kiedy kobieta nie ma żadnych niepokojących objawów.

Badanie molekularne (pobierane w taki sam sposób jak cytologia) HPV-DNA częściej wykrywa zmiany wysokiego stopnia i raka szyjki macicy również w okresie, kiedy nie daje on żadnych objawów. Wykrycie DNA wirusa HPV (dodatni wynik badania) sygnalizuje podwyższone ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy. W tym przypadku u pacjentki wykonywane jest badanie cytologiczne z pobranego wcześniej materiału. W zależności od jego wyniku prowadzone jest dalsze postępowanie. Jeśli wynik badania HPV-DNA jest ujemny, pacjentka powinna wykonać kolejne badanie za 5 lat.

Jak wyjaśnia dr n. med. Leszek Smorąg, kierownik Zakładu Profilaktyki Onkologicznej Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, wirus HPV jest główną przyczyną zachorowań na raka szyjki macicy. Szacuje się, że infekcję tym wirusem przechodzi nawet 80 proc. aktywnych seksualnie kobiet i mężczyzn, jednak tylko u niektórych z nich dochodzi do rozwoju nowotworu.

Badaniem molekularnym w kierunku HPV-DNA zostanie objętych 1120 mieszkanek województwa świętokrzyskiego pomiędzy 30. a 59. rokiem życia, które w ostatnich 36 miesiącach (lub 12 miesiącach w przypadku występowania u pacjentki czynników ryzyka rozwoju raka szyjki macicy) nie miały badania cytologicznego w ramach Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy. Badania będą przeprowadzane przez położne w gabinecie cytologicznym Świętokrzyskiego Centrum Onkologii oraz w mobilnych pracowniach ŚCO – cytomammobusie i cytobusie.

Głównym realizatorem pilotażu badań HPV-DNA jest Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej – Curie – Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie. Świętokrzyskie Centrum Onkologii jest w tym projekcie ośrodkiem współpracującym. Pilotaż potrwa do 2022 roku. Badania są finansowane przez ministra zdrowia w ramach programu wieloletniego - Narodowa Strategia Onkologiczna.

 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe