Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Efekty screeningu mammograficznego po 70 roku życia

Źródło: https://annals.org/aim/article-abstract/2761820/continuation-annual-screening-mammography-breast-cancer-mortality-women-older-than
Autor: Monika Stelmach |Data: 17.03.2020
 
 
Analizie poddano dane ponad milion pacjentek z oczekiwaną długością życia 10 lat, u których wcześniej nie zdiagnozowano raka piersi. Badania wykazały, że przeprowadzenie z streningu mammograficznego w wieku od 50 do 69 lat oraz jego kontynuacja przez następne 10 lat zmniejsza śmiertelność z powodu tego nowotworu. Być może przedstawione badanie podstawę do wydłużenia okresu screeningu mammograficznego w Polsce.
Na podstawie badań klinicznych wiadomo, że przeprowadzenie z treningu mammograficznego w wieku od 50 do 69 lat oraz jego kontynuacja przez następne 10 lat zmniejsza śmiertelność z powodu raka piersi. Jednakże nie wiadomo kiedy można bezpiecznie zakończyć screening mammograficzny bez wpływu na śmiertelność. Na łamach „Annals of Internal Medicine" pojawił się artykuł starający się rozwikłać te kwestie.

Badacze wykorzystali dane pacjentek wieku od 70 do 84 roku życia korzystających z systemu Medicare. Informacje pochodziły z lat 2000 do 2008, kobiety mogły kontynuować coroczną mammografię od 70 do 84 roku życia lub zaprzestać badania screeningowego. Analizie poddano dane ponad milion pacjentek z oczekiwaną długością życia 10 lat, u których wcześniej nie zdiagnozowano raka piersi. Szacunki statystyczne obejmowały śmiertelność z powodu tej choroby w ciągu 8 lat. Wśród kobiet w wieku od 70 do 74 lat kontynuacja z screeningu zmniejsza ryzyko śmierci o 22 proc., podczas gdy u kobiet w wieku od 75 do 84 lat kontynuacja screeningu nie wiązała się ze zmniejszeniem śmiertelności. Badanie posiada jednak dwa zasadnicze ograniczenia: a) zaledwie 8-letni okres obserwacji; b) obserwacyjny charakter badania.

Podsumowując - screening mammograficzny zmniejsza śmiertelność z powodu raka piersi do 74 roku życia. W późniejszym wieku nie odnotowano istotnej korzyści dla pacjentek. Być może przedstawione badanie podstawę do wydłużenia okresu screeningu mammograficznego w Polsce.

Opracował: lek. med. Mikołaj Kamiński

Przeczytaj także: „Zamknięte granice”, „Adamed produkuje lek wspomagający leczenie koronawirusa” i „Internetowa mapa zasięgu koronawirusa”.

 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe