Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Efektywność kosztowa skriningu noworodków na obecność infekcji cytomegalowirusa

Redaktor: Karolina Zientarska |Data: 13.01.2021
 
 
Infekcja wertykalna cytomegalowirusem jest jedną z najczęstszych przyczyn utraty słuchu u małych dzieci.
Na łamach JAMA Network Open ukazała się chińska analiza dotycząca efektywności kosztowej skriningu noworodków w kierunku zakażenia cytomegalowirusem.

W badaniu analizowano trzy scenariusze: 1) skrining w kierunku cytomegalowirusa u noworodków, u których wykryto nieprawidłowości w przesiewowym badaniu słuchu; 2) badanie w kierunku cytomegalowirusa u wszystkich noworodków; 3) brak skriningu. Do określenia obecności cytomegalowirusa wykorzystywano test PCR.

W Chinach u 0,7% noworodków wykrywa się infekcje cytomegalowirusem. Koszt celowanego skriningu w porównaniu z rezygnacja z treningu wynosił 79 $ na każdy uzyskany rok życia skorygowany jakością (ang. quality-adjusted life year, QALY). Natomiast w przypadku skriningu powszechnego koszt wynosił 2087 $ na QALY. Celowany skrining był tańszy jednak mniej efektywny w porównaniu z powszechnym skriningiem w kierunku cytomegalowirusa: w przypadku drugiego scenariusza zidentyfikowano 41% przypadków, które wymagałyby leczenia przeciwwirusowego i pozwalały na prewencję około połowy zaburzeń słuchu.
Autorzy uznali, że w przypadku Chin, efektywne kosztowo jest powszechne badanie skriningowe noworodków w kierunku cytomegalowirusa.
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe