Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Już pojedyncze szczepienie przeciwko HPV wykazuje wysoką skuteczność

 
Z badań prowadzonych w Kenii wynika, że wskaźnik skuteczności szczepionki po jednej dawce wyniósł 97,5 proc., co jest wartością zbliżoną do obserwowanej po wielodawkowym schemacie szczepienia.
Podczas tegorocznego spotkania International Papillomavirus Conference przedstawiono wyniki badania KEN SHE przeprowadzonego w Kenii. W latach 2018–2019 włączono do niego ponad dwa tysiące aktywnych seksualnie kobiet w wieku od 15 do 20 lat, które nie były zaszczepione przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (human papilloma virus – HPV). Otrzymały one 2-walentną szczepionkę przeciwko HPV, 9-walentną szczepionkę przeciwko HPV lub szczepionkę przeciwko meningokokom. Wymazy w kierunku HPV DNA z okolicy narządów płciowych oraz szyjki macicy pobierano na początku badania i następnie co 3 miesiące. W trakcie kwalifikacji kobietom oznaczano również stężenie surowiczych przeciwciał przeciwko wirusowi HPV.

Ostatecznie rozpoznano 38 przetrwałych infekcji wirusem HPV (podtypy 16 i 18) u kobiet z wyjściowo ujemnymi badaniami – po jednym przypadku w obu ramionach ze szczepionkami HPV oraz 36 przypadków w grupie zaszczepionej przeciwko meningokokom. Wskaźnik skuteczności szczepionki wyniósł 97,5 proc., co jest wartością zbliżoną do obserwowanej po wielodawkowym schemacie szczepienia. Poważne działania niepożądane szczepień wystąpiły u 4,5–5,2 proc. uczestniczek badania, w każdym jego ramieniu.

Przeczytaj także: „Prof. Chudecka-Głaz: Szczepionka przeciwko HPV skuteczna również u osób, które przeszły infekcję”.

 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.