Specjalizacje, Kategorie, Działy

Prof. Chudecka-Głaz: Szczepionka przeciwko HPV skuteczna również u osób, które przeszły infekcję

Autor: Monika Stelmach
|
– Zakłada się, że optymalna granica wiekowa szczepień przeciwko HPV jest między 11. a 12. rokiem życia, przed inicjacją seksualną. Co nie znaczy, że nie szczepimy starszych kobiet i mężczyzn – mówi prof. Anita Chudecka-Głaz. Wiceprezes PTOG wyjaśnia, kto może odnieść korzyści ze szczepień przeciwko HPV.
Lekarze i organizacje pacjenckie od wielu lat postulowali o refundację szczepień przeciwko HPV. Od listopada 2021 r. szczepionka dwuwalentna jest refundowana we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach u osób po ukończeniu 9. roku życia. Celem jest profilaktyka zmian przednowotworowych narządów płciowych i odbytu (szyjki macicy, sromu, pochwy i odbytu) oraz raka szyjki macicy i raka odbytu związanych przyczynowo z określonymi onkogennymi typami wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV). Obecnie refundacja wynosi 50 procent, ale Ministerstwo Zdrowia rozważa całkowite pokrycie kosztów szczepionki.

– Taka decyzja jest ważna z kilku powodów. Przede wszystkim szczepienia przeciwko HPV są idealną formą pierwotnej profilaktyki nowotworów zależnych od infekcji HPV. Jeśli porównamy na przykład z profilaktyką raka jajnika, która polega na usunięciu jajników i jajowodów, to widzimy, jak korzystnym rozwiązaniem jest szczepionka, która właściwie eliminuje ryzyko raka szyjki macicy – mówi prof. Anita Chudecka-Głaz, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Onkologii Ginekologicznej, konsultant wojewódzka w Zachodniopomorskiem w dziedzinie ginekologii onkologicznej.

Prof. Chudecka-Głaz uważa, że Polska pod tym względem ma wiele do nadrobienia. Wiele krajów za cel postawiło całkowite wyeliminowanie raka szyjki macicy i szczepienia populacyjne zaczęło kilka lat wcześniej. – Niezbyt szybko uda nam się dogonić te państwa, które są najbliżej wyeliminowania raka szyjki macicy, takie jak Australia czy Dania. Szacuje się, że na przykład w Australii będzie to możliwe około 2060 roku – twierdzi specjalistka.

Szczepionka dwuwalentna przeciwko HPV jest dopuszczona u osób powyżej 9. roku życia. Prof. Chudecka-Głaz jest zdania, że powinniśmy szczepić przede wszystkim osoby przed inicjacją seksualną. Zakłada się, że optymalna granica wiekowa jest między 11. a 12. rokiem życia.

– Co nie znaczy, że nie szczepimy starszych kobiet i mężczyzn. Jeśli nie uda się zaszczepić w tym optymalnym czasie, to szczepimy również kobiety między 13. a 26. rokiem życia i mężczyzn od 13 do 21 lat. Z takim zastrzeżeniem, że jeśli mężczyźni są w związkach homoseksualnych lub mają niedobory odporności, to szczepimy do 26. roku życia – wyjaśnia ekspertka.

Coraz więcej badań naukowych pokazuje też, że korzyści może przynieść również stosowanie szczepionek w innych grupach kobiet i mężczyzn. – Taką grupą są np. kobiety, które przybyły już infekcję, ale w chwili badań nie mają HPV DNA, i widzimy tylko, że są przeciwciała świadczące o przebytej infekcji. Uważa się, że pacjentka, która przeszła infekcję, ma duże prawdopodobieństwo ponownego zachorowania. To może być reinfekcja tym samym wirusem albo nowym genotypem HPV. Szczepionki wykazują dużą skuteczność w zapobieganiu reinfekcjom – uważa prof. Anita Chudecka-Głaz. 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.