Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Kiedy glikemia matki wpływa na wielkość płodu

Źródło: The Lancet
Autor: Monika Stelmach |Data: 28.04.2020
 
 
Nie znany jest dokładnie moment w którym glikemia matki zaczyna wpływać na wielkość płodu. Obecnie zaleca się, aby wykonywać screening w kierunku cukrzycy ciążowej między 24 a 28 tygodniem ciąży. Jednakże niewykluczone jest, że wpływ glikemii rozwój płodu ma istotne znaczenie już wcześniej.
Na łamach „Lancet Diabetes and Endocrinology" ukazały się wyniki prospektywnego badania obserwacyjnego, w którym oceniono, w jaki sposób glikemia wpływa na wielkość płodu. Do badania włączono 2458 kobiet ciężarnych z dwunastu ośrodków w Stanach Zjednoczonych. Kobiety włączono do badania w 8-13 tygodniu ciąży. Ciężarne nie były obciążone istotnymi chorobami. Następnie uczestniczki badania losowo przydzielono do czterech schematów badań ultrasonograficznych różniących się tygodniami w ciąży w których pacjentki były zaproszone na badanie.

Spośród 2458 kobiet włączonych do badania 107 (4,4%) miało cukrzycę ciążową, 118 (4,8%) zaburzenia tolerancji glukozy i 2020 (8,2%) nie miało zaburzeń związanych z metabolizmem glukozy. W grupie pacjentek u których wykryto cukrzycą ciężarnych zaobserwowano zwiększoną szacowaną masę płodu od 20 tygodnia ciąży, jednak różnica była istotna od 28 tygodnia ciąży do czasu jej rozwiązania (masa dla 37 tygodnia ciąży: 3061 gram; 95% CI: 2967–3164 dla kobiet z cukrzycą ciążową vs. 2943 g; 95% CI: 2924–2962 dla kobiety z prawidłowym metabolizmem glukozy, p = 0,02). U części kobiet zbadano poziom glukozy między 10 do 14 tygodnia ciąży, co było związane z szacowaną masą płodu od 23 tygodnia, a związek stał się istotny statystycznie od 27 tygodnia ciąży.

Występowanie cukrzycy ciążowej było związane ze zwiększeniem szacowanej masy płodu od 20 tygodnia ciąży, jednak różnica stawała się istotna od 28 tygodnia ciąży. Z tego względu należy rozważyć, aby badania w kierunku cukrzycy ciężarnych były wykonane jeszcze przed 24-28 tygodniem ciąży, aby wcześnie rozpocząć interwencje kliniczną w celu ograniczenia hipertrofii płodu.

CI – Confidence Interval (pl. przedział ufności)

Opracował: lek. med. Mikołaj Kamiński

Link do artykułu na stronie wydawcy: „Glycaemic status during pregnancy and longitudinal measures of fetal growth in a multi-racial US population: a prospective cohort study”