Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Które mutacje są odpowiedzialne za utratę wczesnej ciąży?

Źródło: DM/https://academic.oup.com/humupd/advance-article-abstract/doi/10.1093/humupd/dmz015/5509621?redirectedFrom=fulltext
Autor: Alicja Kostecka |Data: 13.06.2019
 
 
Spontanicznemu poronieniu ulega 10-15% ciąż. Wiek rodziców (szczególnie matki), niedowaga lub nadmierna masa ciała, palenie tytoniu i wysokie spożycie alkoholu to główne czynniki ryzyka poronienia. Jednak w około 50% za samoistne poronienie odpowiedzialne są aneuplodie, z tego względu można założyć, że w pozostałej połowie przypadków także można się spodziewać anomalii w obrębie płodowego genomu.
Na łamach prestiżowego czasopisma Human Reproduction Update opublikowano przegląd systematyczny przeprowadzony przez naukowców z University of Birmingham, w którym oceniono które mutacje - oprócz aneuploidii - przyczyniają się do utraty wczesnej ciąży. Poszukiwania dowodów zakrojono na bardzo szeroką skalę, gdyż objęto nimi zakres czasowy ponad 70 lat (1946 - 2018). Dbając o odpowiednią wiarygodność przeprowadzanego badania włączane prace ograniczały się do utraty ciąży do 20. tygodnia, a jakość badań oceniono przy użyciu zmodyfikowanej wersji skali Newcastle-Ottawa (opis skali tutaj http://www.ohri.ca/programs/clinical_epidemiology/oxford.asp).

Zidentyfikowano łącznie 50 badań (sekwencjonowanie całego egzomu, zmiany liczby kopii, zmiany epigenetyczne i aberracje mitochondrialnego DNA). Domniemane mutacje przyczynowe znaleziono w szeregu genów; w większości badań opisywano mutacje w genach CHRNA1 (receptor cholinergiczny; gen znany z udziału w patogenezie zespołu mnogich płetwistości czy zespołu miastenii), DYNC2H1 (koduje białka z grupy dynein, które budują rzęski; bierze udział w patogenezie zespołu Majewskiego i zespołu Verma-Naumoff) i RYR1 (receptor ryanodynowy 1; mutacje w obrębie genu biorą udział w powstawaniu wielu chorób, m.in. zespołu hipertermii złośliwej) jako te, które w głównej mierze są odpowiedzialne za obumarcie wczesnej ciąży. Stwierdzono również, że warianty liczby kopii mają związek przyczynowo-skutkowy z nawracającym poronieniem.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe