Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Leczenie refluksu żołądkowo-przełykowego w ciąży
Źródło: DM/https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/birt.12423
Autor: Alicja Kostecka |Data: 16.04.2019
 
 
Tagi: ipp, ciąża, refluks
Objawy refluksu żołądkowo-przełykowego są stosunkowo częstą dolegliwością w czasie ciąży, co jest związane z relaksacją dolnego zwieracza przełyku w trakcie jej trwania. Poza okresem ciąży objawy te można złagodzić stosując inhibitory pompy protonowej, jednak pojawiły się badania mówiące o zwiększonym ryzyku złamań (zwłaszcza w obrębie biodra i kręgosłupa).
Ostatnio ukazało się badanie oceniające wpływ tej grupy leków na ryzyko złamań u potomstwa matek zażywających IPP w trakcie ciąży.

W charakterystyce produktu leczniczego większości inhibitorów pompy protonowej zaleca się ich stosowanie w ciąży tylko w razie konieczności; wyjątkiem jest tu omeprazol, co do którego wykazano stosunkowo wysoki profil bezpieczeństwa w czasie ciąży. Naukowcy z Walter Reed National Military Medical Center w stanie Maryland dokonali analizy danych aż 378 150 dzieci i ich matek, z czego 12 479 pań (3,3%) zażywało w ciąży leki przeciwrefluksowe. Co zaskakujące, potomstwo matek z wymienionej grupy charakteryzowało się istotnie zmniejszonym ryzykiem złamań w ciągu pierwszych pięciu lat życia (0,8% vs. 1,2%, RR=0,70).

Zbadano także, czy najczęstsze stany wikłające ciążę istotnie podnoszą ryzyko złamań u potomstwa; cukrzyca ciążowa, stan przedrzucawkowy, wcześniactwo, niska masa urodzeniowa czy konieczność indukcji porodu nie podnoszą ryzyka. Okazało się ono zwiększone jedynie w przypadku wystąpienia ciąży wielopłodowej (RR=1,38).
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe