Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Krystian Maj/KPRM

Ministerstwo Zdrowia zapowiada zmiany w kryteriach powoływania Breast Cancer Unit

Autor: Monika Stelmach |Data: 15.02.2021
 
 
Dotychczas tylko 11 ośrodków zdecydowało się podpisać kontrakt na realizację świadczeń w systemie Breast Cancer Unit. W opinii ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, niedopuszczalne jest, że tak mała liczba jednostek realizuje program koordynowanej opieki nad pacjentkami z rakiem piersi.
Minister zdrowia podczas „XV Forum Organizacji Pacjentów” mówił m.in. o BCU. Poinformował, że do tej pory jedynie 11 placówek zdecydowało się podpisać kontrakt na realizację świadczeń w systemie BCU. Szef resortu przyznał, że to zdecydowanie za mało i zapowiedział zmianę kryteriów.

– To oznacza, że model, który zastosowaliśmy był niewłaściwy. Analiza w tym zakresie pokazuje, że przyczyną są narzucone na świadczeniodawców wyśrubowane wymogi formalne dotyczące m.in. rocznego doświadczenia w zakresie wypełniania wszystkich kryteriów z rozporządzenia. To były zbyt daleko idące ograniczenia – mówił Adam Niedzielski.

Zgodnie z zapowiedziami ministra zdrowia, model zostanie zweryfikowany. Nowe kryteria powstaną na podstawie analizy sytuacji oraz z uwzględnieniem postulatów zgłaszanych przez klinicystów i organizacje pacjenckie. – Będziemy chcieli dokonać zmian w modelu tak, by dostępność Breast Cancer Unitów była zdecydowanie większa – zapowiedział Adam Niedzielski.

Przeczytaj także: „Prof. Pieńkowski: Ubolewam, że w Polsce nie udało się stworzyć sieci Breast Cancer Unit”.

 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe